3 Μαρτίου 2019

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Μεγάλη νίκη του Πιερικού Αρχελάου επί του πρωτοπόρου ΦΟ Αριδαίας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζησόπουλο που πέτυχε 33 πόντους, ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 91-90 του ΦΟ Αριδαίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ο Πιερικός Αρχέλαος για μία ακόμη φορά έβγαλε στο παρκέ την συνεχιζόμενα ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται και οι νεαροί παίκτες τους απέδειξαν ότι ανδρώνονται αγώνα με τον αγώνα, καθώς όχι μόνο επέστρεψαν από τους οκτώ πόντους που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25’ και τους πέντε στο 35’, αλλά πήραν και μία ψυχωμένη νίκη στα τελευταία λεπτά κι όλα αυτά κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, υποχρεώνοντάς την στην τρίτη της ήττα σε δεκαεννέα αγώνες.
Οι Κατερινιώτες προηγήθηκαν με 43-36 στο ημίχρονο, όμως με ένα σερί 19-4 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Αριδαίας πέρασε μπροστά με 8 πόντους (47-55). Ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με ένα δικό του σερί 17-3, πέρασε μπροστά με 64-58 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +4 (68-64).
Ο ΦΟΑ προηγήθηκε με 5 πόντους (75-80), ο Πιερικός Αρχέλαος όμως αντέδρασε και με τρίποντο του Ζησόπουλου πέρασε μπροστά με 89-88. Ο Παπαπέτρου με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 91-88, με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 91-90.
Ζησόπουλος με 33 και Κουπάντσης με 21 πόντους ήταν οι κορυφαίοι του Πιερικού Αρχελάου, ενώ από τον ΦΟ Αριδαίας ξεχώρισαν οι Μακρόπουλος, Πέτκος και Τοπαλίδης με 25, 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Φελεκίδης.
Δεκάλεπτα: 18-16, 43-36, 68-64, 91-90.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Ξηρομερίτης): Παπαπέτρου 5 (1), Χατζηαγοράκης 4, Ζησόπουλος 33 (7), Καρυπίδης 4, Τζιοβάρας 5, Μαρινόπουλος, Φανούλης 4, Σκρέτας 13 (1), Ζαρκανέλας 2, Κουπάντσης 21 (7).
ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Υποδηματόπουλος, Βασίλογλου, Πέτκος 22 (5), Τοπαλίδης 20, Αργυρός, Νταούπ, Παπαβραάμ 9 (1), Αβραμίδης 7 (1), Κληντσάρης 7, Μακρόπουλος 25.