17 Μαρτίου 2019

Γ' Εθνική: Πήρε τον βαθμό ο Πιερικός - Ήττα για τον Αχιλλέα

Πολύτιμο βαθμό πήρε στην Καλαμπάκα ο Πιερικός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τα Μετέωρα για την 22η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.
Οι μελανόλευκοι βρέθηκαν πίσω με 2-0 στο 49’, όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ των Ντινόπουλου (54’) και Σεχολάρι (76’ πεν.), παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα.
Αντίθετα, ο Αχιλλέας δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισχυρή Νίκη Βόλου και ηττήθηκε στη Νεοκαισάρεια με 2-4. Η Νίκη προηγήθηκε με 0-2, ο Ίτσιος μείωσε σε 1-2 στο 60’, όμως δύο λεπτά μετά, ο Μαντζίρης έκανε το 1-3. Ο Κατσαμάγκας με πέναλτι στο 82’ μείωσε σε 2-3, ο Αχιλλέας βγήκε μπροστά για την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε και στις καθυστερήσεις ο Κέρι διαμόρφωσε το τελικό 2-4.
Το θετικό για τον Αχιλλέα είναι ότι οι δύο ομάδες με τις οποίες ισοβαθμεί, ΑΟ Στυλίδας και Απόλλων Μακρυχωρίου, ηττήθηκαν επίσης, με τον Απόλλωνα μάλιστα να γνωρίζει απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τον Φωκικό με 4-3.