14 Μαρτίου 2019

Europa League: Στα προημιτελικά Τσέλσι, Βαλένθια και Νάπολι

Τσέλσι, Βαλένθια και Νάπολι πήραν τα τρία πρώτα εισιτήρια για την προημιτελική φάση του Europa League, ενώ οι άλλοι πέντε αγώνες της φάσης των 16 διεξάγονται αυτή την ώρα.
Η Τσέλσι είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι, όταν κέρδισε με 3-0 τη Ντιναμό. Οι Ουκρανοί είχαν πολλές απουσίες και στον επαναληπτικό, με τους μπλε να κάνουν... πάρτι στο Κίεβο, να κερδίζουν με 5-0 και να παίρνουν πανηγυρικά την πρόκριση.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σάρι ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού, που έκανε χατ τρικ και είναι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 7 γκολ. Ο Γάλλος άνοιξε το σκορ στο 5’ από κοντά, ενώ στο 33’ έκανε και το 0-2. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάρκος Αλόνσο έκανε το 0-3, ενώ είχε και δοκάρι στην επανάληψη. Στο 59’ ο Ζιρού «χτύπησε» για τρίτη φορά, ενώ το τελικό 0-5 έκανε ο Χάντσον-Οντόι στο 78’ ύστερα από ασίστ του Ζιρού.
Στο Ζάλτσμπουργκ η Ρεντ Μπουλ νίκησε με 301 τη Νάπολι, όμως οι Ιταλοί πήραν την πρόκριση χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα στο Σαν Πάολο. Η πρόκριση κρίθηκε από νωρίς, όταν ο Αρκάντιους Μίλικ με ψαλιδάκι έκανε το 0-1 στο 14’, με τους Αυστριακούς να θέλουν πλέον πέντε γκολ για την πρόκριση. Παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και πήραν μία πολύ τιμητική νίκη. Ο Νταμπούρ ισοφάρισε στο 25', ο Γκολντμπράντεν στο 65' έκανε το 2-1 και ο Λάιτγκεμπ έγραψε το 3-1 στις καθυστερήσεις και η Ζάλτσμπουργκ αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με… ψηλά το κεφάλι.
Στη Ρωσία παίχτηκε η πιο δραματική παράσταση των απογευματινών επαναληπτικών αναμετρήσεων του Europa League. Εκεί, η Κρασνοντάρ είχε την πρωτοβουλία, πάλευε να βρει το γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τους «8», καθώς είχε ηττηθεί 2-1 στο πρώτο ματς. Το εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό φαλτσαριστό του Σουλεϊμάνοφ στο 85' την έστειλε με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Ωστόσο, ο Γκονσάλο Γκέδες στο 93' έγραψε το 1-1 για τη Βαλένθια και της χάρισε την πρόκριση για 22η φορά σε 24 περιπτώσεις που είχε νικήσει στην έδρα της τον πρώτο αγώνα.
Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:
Ντιναμό Κιέβου - Τσέλσι 0-5 (0-3)
(5', 33', 59' Ζιρού, 45'+1' Μάρκος Αλόνσο, 78' Χάντσον-Οντόι)
Ζάλτσμπουργκ - Νάπολι 3-1 (0-3)
(25' Νταμπούρ, 65' Γκούλμπραντσεν, 90'+2' Λάιτγκαμπ – 14' Μίλικ)
Κρασνοντάρ - Βαλένθια 1-1 (1-2)
85' Σουλεϊμάνοφ – 90'+2' Γκουέντες)
(22:05) Ίντερ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-0)
(22:05) Μπενφίκα - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (0-1)
(22:05) Σλάβια Πράγας - Σεβίλλη (2-2)
(22:05) Άρσεναλ - Ρεν (1-3)
(22:05) Βιγιαρεάλ - Ζενίτ (3-1)