18 Μαρτίου 2019

Superleague: «Πεντάρα» του Άρη στον Απόλλωνα

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η 25η αγωνιστική της Superleague, ο Άρης συνέτριψε με 5-0 τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης και πλησίασε στους τρεις βαθμούς τον τέταρτο της βαθμολογίας Ατρόμητο.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά, κέρδισαν τρία κόρνερ στα πρώτα 6’ του αγώνα και στο τρίτο, ο Βαφέας ανέτρεψε τον Βέλεθ, με τον διαιτητή να είναι κοντά στην φάση και να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικολά Ντιγκινί και έκανε το 1-0 για τον Άρη, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, παρά τις ευκαιρίες του Άρη.

Ο Μάρτιν Τόνσο στο 54’ με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0 και στο 63’, μετά από ενέργεια του Ματέο Γκαρσία και ασίστ του Μαρτίνες, ο Ντιγκινί έκανε το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη δεν σταμάτησαν εκεί και πέτυχαν δύο ακόμη γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Χαμζά Γιουνές με ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Ματίγια έκανε το 4-0 στο 81’ και πέντε λεπτά μετά, ο Φετφατζίδης με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Ροζ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον (78' Φετφατζίδης), Ματέο Γκαρσία, Τόνσο (59' Μαρτίνες), Ντιγκινί (65' Γιουνές).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές, Ναδάλες, Γκίνο, Αγρόδημος, Ντούρσο (75' Ρώσση), Ντεφεντερίκο (64' Βάρκας), Ναζλίδης (58' Ναζλίδης).