21 Απριλίου 2019

Super League: Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 5-0 τον Λεβαδειακό στην Τούμπα και εξασφάλισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Super League, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωσή του.

Ο Δικέφαλος επιστρέφει στην κορυφή μετά από 34 χρόνια και το μακρινό 1985 και πλέον απομένει να δούμε αν θα το κατακτήσει αήττητος, όπως έκανε ο Παναθηναϊκός το… ακόμα πιο μακρινό 1964.
Στην κατάμεστη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον υποβιβασμένο Λεβαδειακό και προηγήθηκε με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Σάχοφ με κοντινό πλασέ στο 3ο λεπτό και στο 9’ ο Μπίσεσβαρ με πέναλτι έκανε το 2-0.
Ο Βαρέλα στο 53’, ο Σάχοφ στο 60’ και ο Σβιντέρσκι στο 81’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις πέρασε στον αγώνα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντρέ Βιεϊρίνια, γνωρίζοντας την αποθέωση από όλο το γήπεδο.
Μία ακόμη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 1-3 μέσα στη Λαμία (65’ Ασούμπρε - 35’ Καμαρά, 68’ Φορτούνης, 85’ Χασάν), ενώ σπουδαία νίκη με την οποία εξασφάλισε την παραμονή της πήρε μέσα στο ΟΑΚΑ η Λάρισα, επικρατώντας της ΑΕΚ με 0-1 (28’ Μπράλιτς).
Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό (61’ Μπρούνο, 72’ Κουλούρης), ενώ ο Άρης πέρασε από το Αγρίνιο με 1-2 επί του Παναιτωλικού (47’ Ντουάρτε - 22’ Μαρτίνες, 86’ Γιουνές).
Νίκη παραμονής και για την Ξάνθη επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 (16’ αυτ. Βαφέας, 81’ Γέντρισεκ), ενώ στην 6η θέση ανέβηκε ο Πανιώνιος που δεν… χαρίστηκε στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον κέρδισε με 2-1 (7’ Μασούρας, 65’ Σπιριντόνοβιτς - 55’ πεν. Κρίζμαν).
Πλέον, οι Γιαννιώτες βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό, καθώς εκτός από δική τους νίκη επί του ΠΑΟΚ, θέλουν και ήττα του ΟΦΗ από τον Ατρόμητο.
Ο ΟΦΗ έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Ηράκλειο (17’ πεν. Βαζ - 59’ Τσιλιανίδης) και για να αποφύγουν το μπαράζ θέλουν νίκη μέσα στο Περιστέρι και ταυτόχρονο να μην κερδίσει ο Αστέρας τον Πανιώνιο στην Τρίπολη.