Με ιδιαίτερη συγκίνηση το κοινό παρακολουθησε το βραβευμένο ντοκιμαντέρ «Η μπάντα» του δημοσιογράφου Νίκου Ασλανίδη, βασισμένο στην αληθινή ιστορία του μοναδικού επιζήσαντα από τη φιλαρμονική ορχήστρα της Κερασούντας.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με Ποντιακά άσματα-μοιρολόγια από τους μουσικούς του συλλόγου, Αλέξανδρο Αλχαζίδη και Βαγγέλη Παραδεισόπουλο ενώ μαρτυρίες επιζησάντων από την Γενοκτονία διάβασαν από το βιβλίο του Ν. Ασλανίδη "Μάρτυρες, 100 χρόνια μετά " τα μέλη του Συλλόγου Μαρίνα Χαραλαμπίδου και Παναγιώτης Σταυριανίδης .
Επίσης το κοινό είχε την ευκαιρία να θαυμάσει και έργα ζωγραφικής της Σοφίας Αμπερίδου με θεματολογία σχετική με τον Πόντο.
![Αποτέλεσμα εικόνας για έργα ζωγραφικής της Σοφίας Αμπερίδου](https://2.bp.blogspot.com/-Nqank3Guj2o/UCUHBWrZx7I/AAAAAAAAAEg/E6C7qiH-b0I/s400/562284_4125209137320_2084673514_n.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου