3 Μαΐου 2019

Volley League: Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό, 3-0 τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στα κρίσιμα σημεία από τον ΠΑΟΚ, νίκησε με 3-0 σετ στο κατάμεστο "Μελίνα Μερκούρη" και έκανε το 1-0 στις νίκες στους τελικούς της Volleyleague. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα (6 Μαΐου στις 18.00) στο PAOK Sports Arena.
Οι ερυθρόλευκοι από το ξεκίνημα του πρώτου σετ είχαν ένα μικρό προβάδισμα, με τον ΠΑΟΚ να παραμένει κοντά και να απειλεί. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6 έπειτα από κερδισμένο μπλοκ του Ανδρεάδη, αλλά γρήγορα ο Δικέφαλος κατάφερε με τον Κλαπβάικ και τον Όκολιτς να περάσει μπροστά με 8-9. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 13-11 στη συνέχεια και με 16-14, για να ξεφύγουν με πέντε πόντους (21-16), κλειδώνοντας ουσιαστικά το σετ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε βέβαια, μείωσε στον πόντο (23-22), όμως ένα λάθος του Μουαγκουτουτία και το καρφί του Ραουβέρτινγκ διαμόρφωσαν το 25-22.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Μουαγκουτουτία, τον Σαφράνοβιτς και το λάθος του Τερβαπόρτι να δίνουν προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (1-4), όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, ισορρόπησαν και ισοφάρισαν σε 5-5. Μάλιστα, συνέχισαν το ίδιο δυνατά, ξεφεύγοντας με 14-11, προτού ο ΠΑΟΚ μειώσει σε 16-15. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά, ο Δικέφαλος παρέμενε σε απόσταση βολής (22-21), αλλά εντέλει την κρίσιμη στιγμή οι παίκτες του Μουνιόθ ήταν αυτοί που έπρεπε και με 25-22 έκαναν το 2-0 στα σετ.
Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες βάδισαν μαζί μέχρι το 10-10, αλλά με ένα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 17-13. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και σιγά σιγά άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Οι ερυθρόλευκοι όμως είχαν την τελευταία κουβέντα και έκλεισαν το σετ με δυο άσους του Σμιτ, ο οποίος με το σκορ στο 23-21 πήρε τ' όπλο του και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.
Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (5/6επ.), Ανδρεάδης 7 (4/6επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18επ., 1 άσσος, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 21%υπ., 8%αρ.), Ραουβέρντινκ 13 (11/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 25%υπ., 19%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Χριστοφιδέλης (100%υπ.), Ζουπάνι 3 (3/4επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).
ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 17π. (14/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 11 (11/21επ., 62%επ., 46%αρ.), Ντίμα Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (7/9επ.), Κλαπβάικ 10 (10/28επ.), Σαφράνοβιτς 3 (1/7, 2 άσσοι, 32%υπ., 21%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 65%υπ., 60%αρ.), Μπούτος 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης Κωνσταντινίδης, Τερζής.