15 Σεπτεμβρίου 2019

Μουντομπάσκετ: Χάλκινο μετάλλιο για τη Γαλλία

Στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Κίνα, η Γαλλία νίκησε την Αυστραλία με 67-59 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι «Μπούμερς» βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους (40-25) στα μισά της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι «Τρικολόρ» έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και πήραν το δεύτερο μετάλλιό τους στη διοργάνωση (επίσης χάλκινο το 2014).

Ένα καταπληκτικό διάστημα του Μπατούμ στο τρίτο δεκάλεπτο, σε άμυνα κι επίθεση, το σκοράρισμα του MVP του μικρού τελικού, Νάντο Ντε Κολό, αλλά και τρία εύστοχα τρίποντα του Άντριου Αλμπισί στην τέταρτη περίοδο έριξαν τους Αυστραλούς στο καναβάτσο.

Ο Τζο Ινγκλς με 17 πόντους και ο Πάτι Μιλς με 15 ξεχώρισαν από τους Αυστραλούς, όμως δεν είχαν βοήθεια από τους υπόλοιπους και έτσι δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας τους σε αυτή τη διοργάνωση.

Με τους 15 πόντους του, ο Πάτι Μιλς δεν κατάφερε να προσπεράσει τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στην «κούρσα» των σκόρερ και έτσι ο Σέρβος, που χθες πέτυχε 31 πόντους στον αγώνα για την 5η θέση κόντρα στην Τσεχία, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 183 πόντους έναντι 182 του Μιλς.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 21-30, 42-46, 67-59

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 9 (3), Μπατούμ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντε Κολό 19 (3), Φουρνιέ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 2 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 2, Εμπαγιέ, Ντιλικίνα 2 (1/7 σουτ), Πουαριέ 8 (7 ριμπάουντ), Τουπάν.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Μπέινς 5 (1), Μπόγκουτ 5 (6 ριμπάουντ), Κρικ, Ντελαβεντόβα 4, Γκούλντινγκ, Ίνγκλις 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κέι 9, Μιλς 15 (2)