1 Σεπτεμβρίου 2019

Εύκολη νίκη για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ

Με πολυφωνία στην επίθεση και χωρίς να… φορτσάρει ιδιαίτερα, η Εθνική μας ομάδα νίκησε εύκολα με 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στον 6ο όμιλο του Μουντομπάσκετ της Κίνας.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει μόλις 16 λεπτά, Πρίντεζης και Παπαγιάννης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, 12 πρόσθεσε ο Μπουρούσης και 10 ο MVP του ΝΒΑ που προφυλάχθηκε εν όψει του επόμενου αγώνα (3/9 στις 15:00 ώρα Ελλάδας) με τη Βραζιλιά που θα κρίνει ουσιαστικά την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση ξεκίνησε η Ελλάδα το ματς, με τον Νικ να σκοράρει τον πρώτο πόντο της αναμέτρησης με βολή στο δεύτερο λεπτό. Οι άμυνες ήταν σκληρές από την πρώτη φάση, όμως ο Greek Freak έβγαλε νωρίς το πρώτο highlight με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 5-2 και χάρισε και δεύτερο τέτοιο για το 7-4 στο έκτο λεπτό. Χαμηλό το σκορ, με μία Εθνική όμως που είχε τον έλεγχο και πήγε στο 11-4 χάρη στην καλή της λειτουργία στο πίσω μέρος του γηπέδου και την ψυχραιμία της στο σετ παιχνίδι και τον… τοίχο των Μαυροβούνιων. Ο Σλούκας μπήκε νωρίς στο ματς για να μεγαλώσει τη διαφορά, ο Πρίντεζης έγραψε το 15-4 στο 8’ και όλα πήγαιναν καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ώρα που ο Βούτσεβιτς δεν έβρισκε τρόπους για να σκοράρει.

Τα πρώτα τρίποντα της Εθνικής ήρθαν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, δύο μάλιστα από τον Πρίντεζη που εκτόξευσε τη διαφορά πριν ο Παπαγιάννης κάνει το 33-13 στο 16' και απογοητεύσει ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους του. Η ροή της αναμέτρησης βοήθησε τον Σκουρτόπουλο να μοιράσει τον χρόνο στους παίκτες του, να δοκιμάσει σχήμα με τον Γιάννη στο τρία και τον Πρίντεζη στο τέσσερα, να δώσει στον Θανάση αρκετό για να βοηθήσει με την ενέργειά του και κάπως έτσι το 42-16 του ημιχρόνου έμοιαζε να έχει κρίνει το ματς από πολύ νωρίς.

Με την αρχική πεντάδα στο παρκέ, η Ελλάδα συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε τη διαφορά ψηλά και με τον Γιάννη να κάνει τα πάντα, δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Το μπλοκ του Greek Freak στον Βούτσεβιτς τράνταξε το Ναντζίνγκ Τζιμνάσιουμ, οι Μαυροβούνιοι έδειξαν να έχουν ακόμη… ζωή όταν μείωσαν στο 51-31, σημείο στο οποίο ήρθαν και οι πρώτες έντονες φωνές ανάμεσα στους Έλληνες διεθνείς. Ήταν μια στιγμή που έδειξε ακόμη περισσότερο πόσο πιστεύουν στις δυνατότητές τους και πόσο σοβαροί έχουν ταξιδέψει στην Κίνα. Ακολούθησε timeout του Σκουρτόπουλου και ένα νέο καλό διάστημα της Εθνικής με τον Σλούκα να φτιάχνει, να σκοράρει και να κάνει τη διαφορά.

Το 63-38 της  τρίτης δεν άφηνε στους Μαυροβούνιους περιθώρια αισιοδοξίας, το κάρφωμα του Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό για το 67-40 στο 32' ουσιαστικά έδιωξε οποιοδήποτε ενδιαφέρον υπήρχε και οι δύο προπονητές άρχισαν να δοκιμάζουν ακόμη περισσότερα πρόσωπα, ακόμη περισσότερες καταστάσεις για τη συνέχεια του τουρνουά. Ο Λαρεντζάκης πήρε χρόνο και έδωσε σκορ, ο Παπαγιάννης τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι με δυναμισμό και το μυαλό όλων βρισκόταν πρόωρα στη Βραζιλία, μια ομάδα πολύ διαφορετική, πολύ πιο επιθετική, με απλά λόγια πολύ καλύτερη από το αξιόμαχο Μαυροβούνιο που όμως δεν είτε βάθος για να αποφορτίσει τον μεγάλο του αστέρα από την άμυνα της Ελλάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα σε 16'00''), Αντετοκούνμπο Θ. 8 (1), Μπουρούσης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1), Μάντζαρης 2 (5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μίτροβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 5 (1/5 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1 τρίποντο, 3/10 σουτ, 5 ασίστ), Νίνταμ 5 (1/5 τρίποντα), Πόποβιτς Α., Πόποβιτς Π. 11 (1), Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς 2, Σέχοβιτς Σουάντ 3 (1/4 τρίποντα), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Τοντόροβιτς 2, Βούτσεβιτς 12 (6/14 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 27/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 13/15 βολές, 42 ριμπάουντ (34+8), 23 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 18/48 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/13 βολές, 30 ριμπάουντ (18+12), 13 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.