19 Οκτωβρίου 2019

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Ήττα για τους Πάνθηρες στην πρεμιέρα

Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 66-52 από τον ΑΟΚ Βέροιας στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με 8-0 στο ξεκίνημα και με 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο ΑΟΚ στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ-άουτ  των Πανθήρων, οι οποίοι έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για δέκα λεπτά, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 20 πόντους (27-47), πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 37-53.

Με σερί 9-0, η ομάδα της Ημαθίας εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (37-62), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της, με τους Πάνθηρες μειώνουν τελικά στο τελικό 52-66.

Ο Καλαϊτσίδης με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δάμη Χρυσίδη, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών αλλά και του αγώνα ήταν ο Οσουλτσόγλου με 17.

Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66

ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Χρυσίδης): Παπαδόπουλος 3 (1), Κωνσταντόπουλος 4, Ιορδανίδης 3 (1), Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 8, Κιρκιντζώτης 3, Ψαρρού 6, Καλαϊτσίδης 11 (3), Καρακασίδης 9 (1), Κουτσικάς, Μουρίκας, Σπαθάρας 1.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τριχόπουλος): Οσουλτσόγλου 17 (2), Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7 (1), Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6 (1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 13, Κασάμπαλης 7.