27 Οκτωβρίου 2019

Σπουδαία νίκη για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Εντυπωσιακός ο Πιερικός Αρχέλαος, συνέτριψε με 67-32 την Ολύμπια Λάρισας στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού και έκανε το 3/3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α2 Μπάσκετ Γυναικών.
Έχοντας για μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ξανθίππη Καρατάσιου που τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους και 9 εύστοχα τρίποντα, οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο αμυντικά, δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους, με αποτέλεσμα να πάνε στο ημίχρονο με +16 (29-13).
Με την Καρατάσιου να… πυροβολεί και την άμυνα να… τρώει σίδερα, ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε με 23 (45-22) στο τέλος της τρίτης περιόδου και πήρε τελικά μια άνετη νίκη.
Δεκάλεπτα: 13-10, 29-13, 45-22, 67-32
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Κογκετσίδου, Κιολέογλου, Ντριστέλλα 3, Γκοτζαμάνη 6 (1), Λάππα 9, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 34 (9), Αρτεμισίου 7 (1), Μάντη, Παπαζιώγα.
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λόφτι): Τσιούρβα, Καρατσαμάρη, Μπαζούκη, Λιάσκου 2, Μιχαηλίδου 6, Πατούνη 9 (1), Μοδέα, Καλλίδη 8 (1), Τέλιου, Μαργαρίτη 4, Κλεισιάρη 3.