20 Οκτωβρίου 2019

Δύο στα δύο για τις γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Το 2/2 έκανε στο πρωτάθλημα της Α2 Μπάσκετ έκανε ο Πιερικός Αρχέλαος, καθώς επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης με 65-58 μέσα στο Κλειστό Γυμναστήριο Εύμοιρου «Χριστίνα Χριστοδούλου».

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-16, ο Πιερικός Αρχέλαος δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα με 22-26 στο τέλος του ημιχρόνου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά, με την ομάδα της Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-16, 22-26, 40-45, 58-65

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά, Σ. Καραλίδου 8 (2), Παυλάκη 13 (2), Μωυσένκου, Μαμαλίγκατζη 11, Καραλή 2, Αντώνογλου 3, Πετρίδου 2, Φραγκιουδάκη 4, Βαρελτζή 9, Θωμαΐδου 4, Χαλκίδου 2.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Κογκετσίδου, Κιολέογλου 5, Μάντζου, Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 8 (1), Λάππα 10 (1), Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 10, Καρατάσιου 11, Αρτεμισίου 13, Παπαζιώγα.