10 Νοεμβρίου 2019

Επιστροφή στις νίκες για τον Πιερικό Αρχέλαο

Μετά την κακή παρένθεση της περασμένης Κυριακής, ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε στις νίκες συντρίβοντας με 65-41 το Πανόραμα για την 5η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Γυναικών.

Η ομάδα της Κατερίνης, με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (36-23), δεχόμενη μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς στα τελευταία επτά λεπτά.
Με σερί 9-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε με +22 (45-23), πριν μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 53-35 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έκαναν πολύ καλή διαχείριση της διαφοράς και πήραν τελικά μια άνετη νίκη, έχοντας για κορυφαία την Αρτεμισίου με 20 πόντους. Από το Πανόραμα ξεχώρισε η Καζαντζή με 11.

Με αυτή τη νίκη, ο Πιερικός Αρχέλαος διατηρήθηκε στην πρώτη θέση με ρεκόρ 4-1, μαζί με τον Παναθλητικό Συκεών, από τον οποίο ηττήθηκε την περασμένη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 53-35, 65-41.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 6, Τελίδου 12, Κιολέογλου, Μάντζου 3 (1), Ντριστέλλα, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 6, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπυλέντρα 8, Καρατάσιου 6 (1), Αρτεμισίου 20, Μυστρίδου.

ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Μαυρίδης): Νάκη 5 (1), Αραμπατζή, Ριτζαλέου 7, Σ. Καζαντζή 9 (1), Σιακαβάρα 2, Β. Καζαντζή 11 (3), Νικολαΐδου 2, Σταματιάδου 2, Δαιμονάκου 3, Βασλαματζή, Χατζηθεοδώρου, Δέλλιου.