8 Δεκεμβρίου 2019

Σπουδαία νίκη για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε την Αναγέννηση Ν. Ρυσίου με 70-68 (58-58 κ.α.) σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Γυναικών.

Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου επανήλθαν στις καλές εμφανίσεις και μάλιστα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, με την οποία ισοβαθμούσαν πριν από το παιχνίδι.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (33-20), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενες «ροκάνισαν» σιγά-σιγά τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 50-50 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στο τέλος και έτσι οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το σκορ στο 68-68 ο Πιερικός Αρχέλαος είχε την επίθεση και με καλάθι της Ξανθίππης Καρατάσιου 6,5’’ πριν το τέλος πήρε μια σπουδαία νίκη, καθώς οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση.

Η Καρατάσιου ήταν και η κορυφαία του Πιερικού Αρχελάου αλλά και πρώτη σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, ενώ πρώτη σκόρερ της Αναγέννησης ήταν η Καλομιτσίνη με 16.

Δεκάλεπτα: 19-12, 33-20, 46-37, 58-58 (κ.α.), 70-68

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κογκετσίδου, Κιολέογλου 8, Μάντζου, Ντριστέλλα 6, Γκοτζαμάνη 6 (1), Λάππα 10 (1), Μπαγκλαρίδου 9, Μπουμπουλέντρα 6 (1), Καρατάσιου 17 (3), Αρτεμισίου 8, Ζαρκανέλα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη): Γκόγκου, Μπάλλα, Κωστανάκη, Σουλιώτη 7, Τσαλή 7 (1), Καλογρίδου 2, Καλομιτσίνη 16 (1), Κανέλογλου, Βατσιτσίδου 7 (1), Παπαδάκη 15 (2), Κουλουμπή 8, Κοκκίνου 6.