2 Φεβρουαρίου 2020

Α2 Μπάσκετ Γυναικών: Εντός έδρας ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο

Για τη 15η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Γυναικών ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης με 76-53 από τον πρωτοπόρο του βορείου ομίλου Παναθλητικό Συκεών.
Κόντρα στο αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο στην Α1, η ομάδα της Κατερίνης ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 14-13. Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 2-13, πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (16-26) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (29-42).
Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όπου οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου πέτυχαν μόλις έξι πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να… εκτοξευθεί στους 29 (35-64) και την τελευταία περίοδο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.
Από τον Πιερικός Αρχέλαος ξεχώρισε η Κιολέογλου με 18 πόντους, ενώ πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Γιαννοπούλου με 25.
Διαιτητές: Δημουλάς, Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-13, 29-42, 35-64, 53-76
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωαάννου): Καραλή, Κιολέογλου 18 (2), Μάντζου 4, Ντριστέλλα 4, Γκοτζαμάνη 4, Λάππα, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου 11 (1), Αρτεμισίου 11 (1), Ζαρκανέλα 1, Καζαναράκη, Μάντη.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Διαβολεμένου): Χαιριστανίδου 14, Γιαννοπούλου 25, Μπαξεβάνου 1, Σαράντη, Καραμπατζάκη 19, Τράντα 3, Μπασσιά 4, Βαντσιούρη 2, Σταμπή 4 (1), Σιδηροπούλου 4, Μπατή.