9 Φεβρουαρίου 2020

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για Αιγινιακό και ΑΓΕΠ

Αιγινιακός και ΑΓΕ Πιερίας ήταν οι νικητές στα δύο πιερικά ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ο Αιγινιακός νίκησε εύκολα με 88-60 τον ουραγό Βαφύρα, ενώ η ΑΓΕ Πιερίας πέρασε από τον Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού, επικρατώντας του Πιερικού Αρχελάου με 69-64. «Βαριά» εντός έδρας ήττα με 75-50 από τον πρωτοπόρο και αήττητο ΑΟΚ Βέροιας υπέστη ο Βατανιακός, ενώ οι Πάνθηρες ηττήθηκαν από τον Ζαφειράκη στην παράταση με 79-84.

Βατανιακός - ΑΟΚ Βέροιας 50-75

Ο ΑΟΚ Βέροιας επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του σε ένα ακόμη παιχνίδι. «Θύμα» του αυτή τη φορά ο Βατανιακός, με την ομάδα της Κατερίνης να στέκεται καλά για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο ο ΑΟΚ πήρε τελικά σε μια εύκολη νίκη με 75-50 μέσα στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης και έφτασε τις 15 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (11-22). Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (11-26), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-36.
Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε με +21 (26-47), ωστόσο ο Βατανιακός απάντησε με ένα σερί 13-0 μειώνοντας στους 8, πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 39-49. Το επί μέρους σκορ 2-13 για τον ΑΟΚ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου διαμόρφωσε το σκορ στο 41-62, με τους Κατερινιώτες να μην έχουν απάντηση αυτή τη φορά και να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 50-75.

Μπίσμπας και Βαρβούτης με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Βατανιακού, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Κασαμπαλής με 21.

Διαιτητές: Ταρενίδης Σ, Γρηγοριάδης

Δεκάλεπτα: 9-18, 23-36, 39-49, 50-75

ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ-ΣΑΡΙΣΑ (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Γαζέτης 3 (1), Λάλλας, Βαρβούτης 12, Μεσκούρης 4, Πόσιος 2, Γιαμούζης 3 (1), Αμανατίδης 2, Ακερμανίδης 2, Γαλανός, Μπίσμπας (12), Τσαϊτουρίδης 8 (2).

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τριχόπουλος): Ουσουλτσόγλυο 10, Καραθανάσης 11 (1), Γκίτκος 3 (1), Ασλανίδης 2, Αβραμίδης 4, Ιωαννίδης 2, Κασαμπαλής 21, Τριχόπουλος 5, Χρήστου, Χαραλαμπίδης 17 (1).

Πιερικός Αρχέλαος - ΑΓΕ Πιερίας 64-69

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν η νικήτρια στο μεγάλο κατερινιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι επικράτησε μέσα στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού επί του Πιερικού Αρχελάου με 69-64. Με αυτή τη νίκη, η ΑΓΕΠ έπιασε στην 4η θέση τον Βατανιακό με ρεκόρ 9-6, ενώ οι μελανόλευκοι παρέμειναν στην 10η θέση με ρεκόρ 4-11.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των επτά πόντων. Αυτό σημειώθηκε στο 18-11 υπέρ των γηπεδούχων στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 41-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι, πέτυχαν μόλις 8 πόντους, με αποτέλεσμα η ΑΓΕΠ να προσπεράσει και να προηγηθεί με 49-55 στο τέλος του.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει στον πόντο (64-65). Με καλάθι η ΑΓΕΠ έκανε το 64-67, με τους μελανόλευκους να έχουν την τελευταία επίθεση. Το τρίποντο που επιχείρησαν ωστόσο ήταν άστοχο και με δύο εύστοχες βολές η ΑΓΕΠ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 64-69, έχοντας για κορυφαίο τον Κουρκούτα με 28 πόντους. Από τον Πιερικό Αρχέλαο ξεχώρισαν οι Τζιοβάρας και Ζησόπουλος με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-38, 49-55, 64-69

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τοπούζης): Πολυχρόνης 6 (2), Μποζίνης, Τζιοβάρας 18 (4), Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 16 (1), Ελευθεριάδης 1, Φανούλης 3 (1), Παπαπέτρου, Κουπάντσης 3 (1), Ζαρκανέλας 6, Ρέντζος 11 (1), Τσαλμπούρης.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 8, Βαϊτσόπουλος 6 (2), Παπαδόπουλος 13, Καρατόλιος 2, Γκαβοτάσιος 4, Βαφόπουλος 8, Τόκας, Σαλταπίδας, Κουρκούτας 28, Αποστόλου, Ζαπαντιώτης, Αργυρόπουλος.

Αιγινιακός - Βαφύρας 88-60

Ανώτερος ο Αιγινιακός, νίκησε εύκολα με 88-60 τον Βαφύρα στο ΔΑΚ Αιγινίου και πλησίασε στον έναν πόντο από την 4η θέση που οδηγεί στα playoffs. Αντίθετα, ο Βαφύρας παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στον «τελικό» του Σαββάτου με τους Πάνθηρες στο Κλειστό του Αγίου Σπυρίδωνα, σε ένα αγώνα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την ομάδα που θα υποβιβαστεί στην Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Βαφύρας βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ, με τους Αιγινιώτες να παίρνουν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (18-8), η οποία διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο (36-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη κυριάρχησαν κατά κράτος πετυχαίνοντας συνολικά 52 πόντους. Το 61-43 της τρίτης περιόδου ήταν αδύνατο να ανατραπεί, βάσει της εικόνας του αγώνα, με τους Αιγινιώτες να παίρνουν μια εύκολη νίκη με 88-60.

Πέντε παίκτες από την ομάδα της βόρειας Πιερίας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο τον Κ.Β. Στάμο με 21. Πρώτος σκόρερ του αγώνα αλλά… απελπιστικά μόνος ήταν ο Στεφανίδης με 34.

Διαιτητές: Ντόγκας, Γιανκίδης

Δεκάλεπτα: 18-8, 36-24, 61-43, 88-60

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Αργυρόπουλος 19 (4), Κοιλιάς 4, Καλαβρινός, Κ.Β. Στάμος 21 (2), Κ.Α. Στάμος 12, Γιουμούκης 14 (1), Βουλτσίδης 18 (2), Βουτσακόπουλος, Μελίδης.

ΒΑΦΥΡΑΣ (Σαραπτσής): Ζιώγας, Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 9 (2), Γερονάτσιος, Μπατζάκης 3 (1), Λαγαμτζής 8, Σιώκας 2, Τσιμήτρης 4, Ντακαρέλας, Στεφανίδης 34 (1), Παπακώστας.

Πάνθηρες - Ζαφειράκης Νάουσας 79-84

Πολύ κοντά στη δεύτερη φετινή νίκη τους έφτασαν οι Πάνθηρες, ωστόσο ηττήθηκαν στην παράταση από τον Ζαφειράκη Νάουσας με 79-84 (73-73 κ.α.). Η ομάδα της Νάουσας έμεινε μόνη της στην 3η θέση μετά την ήττα του Βατανιακού, ενώ οι Πάνθηρες έμειναν στην προτελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν από την αρχή το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με +6 (31-37). Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Πάνθηρες, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 38-38 και πέρασαν μπροστά με 48-46 και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +7 (57-50).

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη προηγήθηκαν με 9 (59-50), με τον Ζαφειράκη να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 61-61. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 71-65, όμως οι έμπειροι παίκτες του Ζαφειράκη «μάζεψαν» τη διαφορά και έστειλαν το ματς στην παράταση (73-73).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 77-77, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο δίλεπτο και να παίρνουν τη νίκη με 79-84.

Πέντε παίκτες των Πανθήρων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Κωνσταντόπουλο με 18. Από τον Ζαφειράκη ξεχώρισαν οι Τούφας και Σκουλαριώτης με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-18, 31-37, 57-50, 73-73 (κ.α.), 79-84

ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Χρυσίδης): Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 18, Ιορδανίδης 17 (4), Αδαμόπουλος 14 (2), Κιρκιντζώτης 14, Καζαντζανίδης, Τερζίδης, Λεκάι, Κουτσικάς 3 (1), Σπαθάρας 13 (1).

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Τούφας): Μουρατίδης 13 (3), Ζιάνης 8 (1), Βαδόλας, Νικολαΐδης 4, Τούφας 23 (2), Σκουλαριώτης 20 (2), Σιδηρόπουλος 12, Δίντσης 4, Ζέφυρος, Δημητρίου.