23 Ιουλίου 2020

Στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχελάου

Στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος προκρίθηκαν οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχελάου. Επικράτησαν επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 62-49 στην 4η αγωνιστική και με 3/3 νίκες εξασφάλισαν την 1η θέση στον Α’ όμιλο, ανεξάρτητα από την έκβαση του αυριανού τελευταίου αγώνα κόντρα στον Αστέρα Καβάλας.

Έτσι, τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου πήραν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το εισιτήριο για την τελική φάση, η οποία φέτος θα διεξαχθεί στην Αθήνα.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος με ένα σερί 11-2 ξέφυγε με 25-18 και πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας προβάδισμα τριών πόντων (29-32).
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε το νικητή, με τα κορίτσια του Πιερικού Αρχελάου να παίζουν εξαιρετική άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις τρεις πόντους. Έτσι, ξέφυγαν με +19 (53-32), προβάδισμα που διαχειρίστηκαν στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη-πρόκριση.
Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, κορυφαία για την ομάδα της Κατερίνης ήταν η Κιολέογλου που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, ενώ 11 είχε η Καρατάσιου. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεχώρισε η Πάφη με 17.
Δεκάλεπτα: 14-16, 32-29, 53-32, 62-49
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Κιλ 2, Κιολέογλου 29 (3), Μάντζου 9 (1), Καρανικόλα, Δημουλιού, Παπαζιώγα, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 9 (1), Καρατάσιου 11 (1), Ζαρκανέλα.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στάθη): Γκλίναβου, Χούλη 7, Στέφα 9 (1), Δήμου, Βλαχοπούλου, Χρηστάκη 4, Πιλιάφα 2, Πάφη 17 (3), Τσίπη 10.