8 Αυγούστου 2020

Πανελλήνιο Νεανίδων: Ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο μετά από ένα συναρπαστικό ματς

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 48-47 από τον ΟΑ Χανίων, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, όμως μια κακή άμυνα και μια κακή επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα τους στέρησαν μια πολύ μεγάλη νίκη.
Τα Χανιά προηγήθηκαν με 15-5 στην πρώτη περίοδο και 25-16 στο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η ομάδα της Κατερίνης «ροκάνισε» τη διαφορά και πλησίασε στον πόντο (38-37).
Η ομάδα των Χανίων προηγήθηκε με 45-39, όμως με ένα σερί 8-0 χάρις σε τρίποντα των Κιολέογλου, Μάντζου και λέι-απ της Μπουμπουλέντρα, ο Πιερικός Αρχέλαος πέρασε μπροστά στο σκορ 1:25 πριν το τέλος.
Η Δερμιτζάκη με 1/2 βολές μείωσε σε 46-47. Η Καραλή αστόχησε σε τρίποντο και τα Χανιά πήραν τάιμ-άουτ έχοντας επίθεση 22 δευτερολέπτων. Η Θεοδοσουλάκη ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στα Χανιά στα 14’’ πριν το τέλος.
Η Κιολέογλου αστόχησε υπό πίεση στο τελευταίο σουτ και έτσι η ομάδα των Χανίων πήρε τη νίκη με 48-47, μένοντας «ζωντανή» για την κατάκτηση του τίτλου, τον οποίο θα διεκδικήσουν στον αυριανό «τελικό» με την Ηλιούπολη.

Κιολέογλου με 13 πόντους και Καρατάσιου με 11 αλλά και 15 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τον Πιερικό Αρχέλαο, ενώ από τα Χανιά ξεχώρισε με 12 πόντους η Θεοδοσουλάκη, η οποία πέτυχε και το νικητήριο καλάθι.
Δεκάλεπτα: 15-5, 25-16, 36-32, 48-47.
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Δημητρουλάκη): Δερμιτζάκη 10 (1), Χαιρετάκη, Θεοδοσουλάκη 12 (2), Παπαδάκη 7, Δασκουλίδου 8, Κιντιρλή 2, Σκουμπάκη 9.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 6 (1), Κιλ, Κιολέογλου 13 (2), Μάντζου 10 (2), Καρανικόλα, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 7, Καρατάσιου 11 (2), Ζαρκανέλα.