9 Αυγούστου 2020

Πανελλήνιο Νεανίδων: Αυλαία με ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο

Στο τελευταίο του ματς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 72-56 από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου και ολοκλήρωσε το τουρνουά με πέντε ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Αντίθετα, η ομάδα της Αθήνας με τέσσερις νίκες και μία ήττα τερμάτισε στη 2η θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ηλιούπολη, η οποία επικράτησε του ΟΑ Χανίων στον «τελικό» με 60-42.
Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Πιερικός Αρχέλαος πλήρωσε ουσιαστικά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, καθώς βρέθηκε από νωρίς να… κυνηγάει στο σκορ (6-23). Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου δεν τα παράτησαν μείωσαν σε 25-32 λίγο πριν το ημίχρονο, ωστόσο με ένα σερί 17-6 ο Κρόνος ξέφυγε με 19 πόντους (49-31) και έφτασε τελικά στη νίκη με 72-56.
Καρατάσιου με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ και Κιολέογλου με 16 πόντους ξεχώρισαν για την ομάδα της Κατερίνης, ενώ από τις νικήτριες ξεχώρισαν η Μποσγανά με 32 πόντους και 17 ριμπάουντ και η Γρηγοροπούλου με 17 πόντους και 20 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 6-23, 25-35, 38-56, 56-72
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κιλ 6, Κιολέογλου 16 (1), Μάντζου 10 (1), Καρανικόλα 2, Δημουλιού, Παπαζιώγα 5, Μάντη, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 17 (3), Ζαρκανέλα.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Νικολαϊδου): Μπαλτατζή, Κουκουλιτάκη, Μποσγανά 32 (4), Ανδρικοπούλου 2, Τσαγκαροπούλου 4, Τσούχλη 15 (3), Γρηγορούλου 17, Ζιάκα, Χαλκιά, Διαμαντοπούλου, Μπάκου, Κρητικού 2.