6 Αυγούστου 2020

Πανελλήνιο Νεανίδων: Ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο από τον ΠΑΟΚ

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων γνώρισε ο Πιερικός Αρχέλαος, αυτή τη φορά από τον ΠΑΟΚ με 54-30.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου βρέθηκαν σε κακή ημέρα επιθετικά, καθώς είχαν μόλις 10/56 σουτ εντός πεδιάς (17.9%), με 4/23 τρίποντα και 6/33 δίποντα. Η ομάδα του ΠΑΟΚ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (42 έναντι 32) και πήρε τη νίκη που ήταν η πρώτη στο τουρνουά μετά την ήττα (70-47) στην πρεμιέρα από την Ηλιούπολη.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έμεινε χωρίς πόντο για περίπου εννέα αγωνιστικά λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με ένα σερί 12-0 η διαφορά πήγε στο +19 (23-4) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με δικό του σερί 9-0, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Δικέφαλο στο +11 (27-16).
Ένα ακόμη επιθετικό… μπλακ-άουτ των μελανόλευκων που έμειναν άποντες για 7μιση λεπτά, έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 20 πόντους (36-16). Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε εκ νέου σε 36-24, ωστόσο δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει τελικά τη νίκη με 54-30.
Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Καλλιόπη-Μαρία Μιχαηλίδου με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τον Πιερικό Αρχέλαο ξεχώρισε η Ξανθίππη Καρατάσιου με 15 πόντους (5/20 σουτ) και 6 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 4-11, 16-27, 25-39, 30-54
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Κιλ, Κιολέογλου 6 (1), Μάντζου 4 (1), Καρανικόλα, Δημουλιού, Παπαζιώγα, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 15 (2), Ζαρκανέλα 1.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κουμαντσιώτου 4, Λέξα 8, Μπουτσούκη 12 (2), Σοφιανάκου, Γιαντζακλίδου 2, Χατζηδάκη 3 (1), Παντώτη, Κομματά 5, Ε. Μιχαηλίδου 3, Κ. Μιχαηλίδου 15, Γκατζιώλη 2.