5 Αυγούστου 2020

Πανελλήνιο Νεανίδων: Ήττα στην πρεμιέρα για τον Πιερικό Αρχέλαο

Δεν τα κατάφεραν οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχέλαου στον πρώτο τους αγώνα για την τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, καθώς γνώρισαν την ήττα από τον Σύλλα Αιδηψού με 54-46.

Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου «πλήρωσαν» την αστοχία τους, καθώς είχαν πολύ κακά ποσοστά τόσο στα σουτ εντός πεδιάς (16/82 και 19.5%), όσο και στις ελεύθερες βολές (7/24 και 29.2%), την ώρα που οι αντίπαλές τους είχαν 38.5 και 55.6% αντίστοιχα.

Η ομάδα της Αιδηψού πήρε «κεφάλι» στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτριών του Πιερικού Αρχελάου, προηγήθηκε με 13-6 στην πρώτη περίοδο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά (28-18).
Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σύλλα να διατηρεί τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους στο τέλος της περιόδου (39-30). Ο Πιερικός Αρχέλαος έκανε την τελική του προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, μείωσε σε 49-45 με τρίποντο της Κιολέογλου, όμως η Μαχαίρα «απάντησε» με νέο τρίποντο για το 52-45, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.
Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Κατερίνης αλλά και του αγώνα ήταν η Νικολέτα Κιολέογλου με 25 πόντους αλλά και 7 κλεψίματα, ενώ 15 πόντους αλλά και 9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα και 4 κλεψίματα είχε η Ξανθίππη Καρατάσιου. Από τον Σύλλα ξεχώρισαν η Παναγιώτα Μαχαίρα με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και η Βαλεντίνα Τσαβόνι με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 13-6, 28-18, 39-30, 54-46
ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Κουβάρας): Φώτου, Τσαβόνι 12, Πατσούρα 5 (1), Υδραίου 2, Σουλιάδη 2, Μαχαίρα 18 (2), Νίτσογλου 7, Λούμη Σ. 2, Κυργιώργη 6 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κιλ, Κιολέογλου 25 (5), Μάντζου 2, Καρανικόλα, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 15 (2), Ζαρκανέλα.