6 Ιουλίου 2021

Ποσειδώνας Μηχανιώνας-Ορφέας Ξάνθης 1-1

Toυ Νίκου Κολίτση
Ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας αγωνίζεται εντός έδρας να κάμψει την αντίσταση του Ορφέα Ξάνθης (τελικό σκορ 1-1), για να διεκδικήσει την άνοδο στη Super League 2, στην 4η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ στη Γ' εθνική κατηγορία, με αντίπαλο τον Ορφέα Ξάνθης ("αδερφέ, τυχεροί είμαστε...).

Τα τελευταία δραματικά λεπτά του παιχνιδιού οδηγούν σ' ένα "Hard rock finale" διενέξεων αντίπαλων ποδοσφαιριστών, καθυστερήσεων των φιλοξενούμενων και διαμαρτυριών των φιλάθλων ("είναι ομάδα αυτή τώρα, μ@@@, καραγκιόζη μ@@@;), μέχρι το τελευταίο, καταδικαστικό για τους γηπεδούχους, σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

Με την αδρεναλίνη στο κόκκινο, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι, εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, με αντικρουόμενα συναισθήματα, προσπαθούν να διαχειριστούν το αποτέλεσμα, με τους φιλάθλους της Μηχανιώνας, παρά την απογοήτευση και την πίκρα τους, με δάκρυα στα μάτια, να κρατούν για την αγαπημένη τους ομάδα, το τελευταίο χειροκρότημα ("Ποσειδώνα ρε, μέχρι να πεθάνω...), λίγο πριν την επεισοδιακή αποχώρηση της διαιτητικής τριπλέτας, με συνοδεία αστυνομικής δύναμης, που αποτέλεσε "κόκκινο πανί" για την πλειοψηφία των φιλάθλων του Ποσειδώνα.