7 Ιουλίου 2021

Ποσειδώνας Μηχανιώνας-Ορφέας Ξάνθης 1-1 "Ψάρεψε" άνοδο ο Ορφέας!

«Ψαριά ανόδου» έπιασε ο Ορφέας Ξάνθης στην... τράτα της Μηχανιώνας, αποσπώντας «χρυσή ισοπαλία» (1-1), στην 4η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ της Γ’ εθνικής κατηγορίας, αποτέλεσμα που του δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει τη συμμετοχή του στη Superleague 2 την τελευταία αγωνιστική στην Ξάνθη. Πιο συγκεκριμένα, το ισόπαλο αποτέλεσμα καταδίκασε τον τοπικό Ποσειδώνα κι επιτρέπει στον Ορφέα Ξάνθης, με νίκη στον τελευταίο, εντός έδρας, αγώνα της σειράς, με αντίπαλο τον Αχέροντα Καναλακίου, να ανέλθει, για πρώτη φορά στην ιστορία του, στις επαγγελματικές κατηγορίες.
Το παιχνίδι ήταν δραματικό στην εξέλιξή του, με καθοριστικές επίμαχες φάσεις, με τους γηπεδούχους, πάντως, να διεκδικούν μέχρι το τελευταίο λεπτό το γκολ, που θα τους έδινε δικαίωμα στο όνειρο της ανόδου, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, στις αντεπιθέσεις, προσπάθησαν να «κλέψουν» τους τρεις βαθμούς.
Κομβικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού στάθηκε η επίμαχη φάση περίπτωσης δεύτερου πέναλτι για τη Μηχανιώνα, στο δεύτερο ημίχρονο, με τον διαιτητή να υποδεικνύει τη συνέχεια του παιχνιδιού, έχοντας και το «βάρος» της πρώτης υπόδειξης που επέφερε τις διαμαρτυρίες του Ορφέα Ξάνθης αυτή τη φορά.
Το σκορ για τους φιλοξενούμενους, του Μπάμπη Χατζημεστή, άνοιξε ο  Γκασιμπαγιαζίδης, λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου15λεπτου, μετά από υπέροχη ασίστ συμπαίκτη του, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για περίπτωση offside. H Μηχανιώνα είχε τον έλεγχο του αγώνα, την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου, μετά το γκολ, όμως, είχε να αντιμετωπίσει και την ανεβασμένη ψυχολογία των αντιπάλων της, που έπαιζαν για δύο αποτελέσματα.
Στην επανάληψη, πάντως, ο Ποσειδώνας, του Γιώργου Αμανατίδη, μπήκε αποφασισμένος να παλέψει για την ανατροπή και κατάφερε να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξανθόπουλου, σε μια επίμαχη φάση του τερματοφύλακα του Ορφέα, Γεωργούση με τον Χατζηβασιλειάδη. Το παιχνίδι, από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος, έγινε ροντέο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές για να κάνουν την απόλυτη ανατροπή και τους φιλοξενούμενους να έχουν στραμμένη την προσοχή τους στο αμυντικό κομμάτι, έχοντας, όμως, δύο, τουλάχιστον, μοναδικές στιγμές για να «κλειδώσουν» τον αγώνα. Ο τερματοφύλακας Γεωργούσης και ο αμυντικός Χακή, σε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες της Μηχανιώνας αντίστοιχα, έσωσαν την ομάδα τους από βέβαιη παραβίαση. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και των καθυστερήσεων και ο Ορφέας Ξάνθης πανηγύρισε την ισοπαλία, σκορπώντας, παράλληλα την απογοήτευση στους ποδοσφαιριστές και τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας, που είδαν το όνειρο της ανόδου να «σβήνει» τη φετινή χρονιά, μετά τη δεύτερη καταδικαστική ισοπαλία (σ.σ. η πρώτη ήταν με την Αναγέννηση Καρδίτσας στις καθυστερήσεις)
Ηighlights:
οι επίμαχες φάσεις που καταγράφονται on camera,
το ακυρωθέν γκολ του Βασσαΐτη του Ποσειδώνα ως offside,
oι κλασικές ευκαιρίες των δύο ομάδων,
τα τελευταία δραματικά λεπτά σ’ ένα "Hard rock finale" διενέξεων αντίπαλων ποδοσφαιριστών, καθυστερήσεων των φιλοξενούμενων και διαμαρτυριών των φιλάθλων,
οι Ultras του Ποσειδώνα Μηχανιώνας που, τηρουμένων πάντα των αναλογιών, για την εποχή και το πληθυσμιακό background της Μηχανιώνας, έκαναν την έκπληξη, με την «κερκίδα της χρονιάς», με σημαίες, τύμπανο και συνθήματα, ενώ παρά την έκδηλη απογοήτευση και την πίκρα τους, με δάκρυα στα μάτια, κράτησαν για το τέλος το τελευταίο χειροκρότημα ("Ποσειδώνα ρε, μέχρι να πεθάνω...), για την αγαπημένη τους ομάδα,
οι παθιασμένοι φίλαθλοι της Μηχανιώνας, που, παρά τα μέτρα, τον καύσωνα και την top of the week τουριστική ημέρα του αγώνα (Κυριακή), κατέκλυσαν τις κερκίδες και κάθε σημείο περιμετρικά του γηπέδου, γεγονός που καταδεικνύει
η επεισοδιακή αποχώρηση της διαιτητικής τριπλέτας, με συνοδεία αστυνομικής δύναμης, που αποτέλεσε "κόκκινο πανί" για την πλειοψηφία των φιλάθλων του Ποσειδώνα,
ο χαμηλός μέσος όρος των παικτών της ομάδας της Ξάνθης, που στη, συντριπτική τους πλειοψηφία, προέρχονται από την Ακαδημία της ομάδας και την ευρύτερη περιοχή,
Μan of the match: ο τερματοφύλακας Γεωργούσης του Ορφέα Ξάνθης, για τη συνολική του εμφάνιση και την "απόκρουση της χρονιάς" Νο5 στη Γ' εθνική κατηγορία, που μπορείτε να απολαύσετε σε ξεχωριστό video https://www.youtube.com/watch?v=yQwYkNk7HnM
και ο... φίλαθλος κόσμος της Μηχανιώνας, για τη συγκινητική του στήριξη στην ομάδα,
Yellow card: στη διαδρομή... Στεφανοβίκειο, Μηχανιώνα, Ξάνθη, στην καρδιά του καλοκαιριού, που μας καθιστά υποψήφιους για την... off road ποδοσφαιρική διαδρομή της χρονιάς, που απολαμβάνουμε όσο τίποτα, είναι η αλήθεια...
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com