19 Σεπτεμβρίου 2021

Φιλική ισοπαλία για το Δία Δίου, 3-3 απέναντι στον Αετό Καταλωνίων

Ισόπαλος με 3-3 κόντρα στον Αετό Καταλωνίων αναδείχθηκε ο Δίας Δίου ύστερα από ένα χορταστικό και παραγωγικό φιλικό τεστ που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Δίου.

Η ομάδα μας είχε μία εξαιρετική επιθετική εικόνα καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έβγαλε ενέργεια, δημιούργησε πάρα πολλές τελικές προσπάθειες, ωστόσο παρουσίασε ξανά αρκετές αμυντικές ανορθογραφίες με αποτέλεσμα ο Αετός να βρει δίχτυα τρεις φορές αλλά και να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός ιδίως στο δεύτερο μέρος.

Αυτή η εμφάνιση προκάλεσε ανάμεικτα συναισθήματα στις τάξεις του Δία, με τον προπονητή της ομάδας μας Παναγιώτη Σαρπότα να εστιάζει πλέον στη βελτίωση της ανασταλτικής λειτουργίας.

Το χορό των τερμάτων άνοιξε στο 17’ ο Λαζαρίδης με κοντινή προβολή ύστερα από κεφαλιά
πάσα του Κυπαρίσση. Στο 39’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με αριστερό πλασέ του Ντόντη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50 ο λεπτό, ο Αετός γύρισε το ματς μετά από
όμορφη επιθετική συνεργασία και πλασέ του Τζήκα στην κενή εστία. Η ομάδα μας απάντησε τρία λεπτά αργότερα με τον Καραθάνο Ν. να βγάζει τη σέντρα από την αριστερή πτέρυγα και τον Καραμήτρο Ν. να νικάει με έξοχο δεξί σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-2.

Στο 70’ και πάλι ο Καραθάνος Ν. σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κυπαρίσση ο οποίος με δεύτερη
προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας ξανά το Δία μπροστά στο σκορ. Στο 78’ η ομάδα από τα Καταλώνια ισοφάρισε σε 3-3 με σουτ του Πουτσίκη από το ύψος του πέναλτι.