11 Νοεμβρίου 2021

Αιγινιακός-Απόλλων Λιτοχώρου 0-0 Τον μπλόκαρε με...13ο Θεό τον Μητρόπουλο!/5η Β' ΕΠΣ Πιερίας

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Με 13ο... Θεό του Ολύμπου τον τερματοφύλακα Μητρόπουλο, ο Απόλλων Λιτοχώρου απέσπασε πολύτιμη ισοπαλία (0-0) στο Αιγίνιο, με αντίπαλο τον Αιγινιακό, στην 5η αγωνιστική του συναρπαστικού πρωταθλήματος της Β΄κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, σε απόσταση βολής από την κορυφή.
Η επίμαχη φάση που σημάδεψε το παιχνίδι και την εξέλιξή του, ήταν η διαιτητική υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Αιγινιακού στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και η απόκρουση του τερματοφύλακα Μητρόπουλου, στην εκτέλεση του Φιρινίδη, «Φίρι, πάρτην μπάλα, σ’ έπαιξα σκόρερ...», που μπήκε ως αλλαγή, προερχόμενος από τραυματισμό.
Μετά την εμφάνιση και νίκη... οδοστρωτήρα στον Άνω Αγιάννη με 4-1, οι γηπεδούχοι, του Γιώργου Ντάμτσιου, υπερείχαν στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας προϋποθέσεις ευκαιριών, με πιο χαρακτηριστική αυτή του Τασιώνα («βάλτο, ρε Κωστάκη, τώρα...»), που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Στην επανάληψη, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε, με το νεανικό σύνολο του Απόλλωνα Λιτοχώρου, του Χρήστου Χασιώτη, να κερδίζει έδαφος στο γήπεδο και με όπλο τη φυσική του κατάσταση, να βγαίνει με ταχύτητα από τα άκρα στις αντεπιθέσεις. Τελικά, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς εντός έδρας, με ομάδα που ανήκει στο team των πρωταγωνιστών της ανόδου.
Ηighlights:
η επίμαχη φάση του πέναλτι, για το οποίο συζητά σήμερα όλη η Πιερία, με πρωταγωνιστή τον Καπετάνο του Αιγινιακού και τον Λαναρά του Λιτοχώρου, που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του Λιτοχώρου και η καθοριστική απόκρουση του υψηλόσωμου τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Μητρόπουλου, «μπράβο Βασίλη...»,
η επίμαχη φάση του πέναλτι υπέρ του Αιγινιακού, στο πρώτο ημίχρονο, στην οποία ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι κι έδειξε κίτρινη κάρτα στον Budani M. («θέατρο, ναι..., μάτωσες, παρανυχίδα, φάνηκε, μη διαμαρτύρεσαι θα φας κόκκινη, φύγε...),
η επίμαχη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Δαραή του Αιγινιακού, ως offside,
οι λεκτικές αντιπαραθέσεις, οι αντεγκλήσεις και οι διαξιφισμοί ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την απώλεια του πέναλτι του Αιγινιακού, με τους προπονητές να προσπαθούν να κατευνάσουν τα πνεύματα (σ.σ. η αλήθεια είναι ότι η προσπάθεια του προπονητή του Λιτοχώρου δεν κατέστη επιτυχής...)
οι ατάκες των φιλάθλων, με επίκεντρο τη διαιτητική τριπλέτα, «τι offside τώρα, βρε ζελεδάκι;»/«σ’ ενοχλεί το μαλλί και δε βλέπεις;»/«σ’ ενοχλεί η φράντζα;» (σ.σ. θέλετε να μας ξεκάνετε, δεν εξηγείται αλλιώς...), «καλά μέχρι πότε θα παίξουμε;, μέχρι τις 6 θα παίξουμε; Δε θέλουμε γκολ, τον βαθμό θέλουμε...»,
ο απίστευτος τραυματισμός του ποδοσφαιριστή Ντάτσι, των φιλοξενούμενων, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, που χτύπησε το χέρι του στο τζάμι του παραθύρου των αποδυτηρίων, με την αδρεναλίνη στο κόκκινο κι αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο Κέντρο Υγείας Λιτοχώρου,
Man of the match: ο τερματοφύλακας Βασίλης Μητρόπουλος, του Απόλλωνα Λιτοχώρου, εκτός από την απόκρουση του πέναλτι του Φιρινίδη, επέδειξε αξιοθαύμαστη σταθερότητα και ψυχραιμία, ενώ ενέπνεε εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του, με τις επεμβάσεις του στις στημένες μπάλες και αναμφισβήτητα δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου,
Yellow card: μπορεί ο Αιγινιακός να μην αγωνίζεται, πλέον, στις υψηλές επαγγελματικές κατηγορίες, αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι του αξίζει η εικόνα της φθοράς και της εγκατάλειψης που χαρακτηρίζει την κερκίδα, τα δημοσιογραφικά θεωρεία και τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου (σ.σ θα επανέλθουμε σύντομα)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com