25 Νοεμβρίου 2021

Αναγέννηση Κολινδρού-Ακαδημία Πλαταμώνα 2-0 Τα "τσακάλια" ανέβηκαν στο κάστρο!/8η Α' Πιερίας

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Τα «τσακάλια» της Αναγέννησης Κολινδρού επελαύνουν από τα Πιέρια όρη κι έφτασαν μέχρι το... κάστρο της Ακαδημίας Πλαταμώνα, συμπληρώνοντας πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας (2-0), μετά την 8η αγωνιστική κι αναρριχήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, σε μια αναμέτρηση με επίμαχες φάσεις-φωτιά και σασπένς μέχρι το τέλος.
Η ομάδα του Ηλία Μποταΐτη, παρά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας παιχνίδι με παιχνίδι την αμυντική της λειτουργία και με την πολύτιμη προσθήκη του γερόλυκου Κώστα Αποστολίδη, προηγήθηκε με σουτ του τελευταίου (Αποστολίδη) από κοντική απόσταση, πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι, του Δημήτρη Μιχωλού, διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το φάουλ από την εκτέλεση (του Αποστολίδη πάλι) του οποίου προήλθε το γκολ αλλά πολύ περισσότερο για περίπτωση offside, στην πιο καθοριστική επίμαχη φάση του παιχνιδιού. Η Ακαδημία Πλαταμώνα είχε τις δύο καλύτερες στιγμές της στο πρώτο ημίχρονο, με κεφαλιά τον Ταντή και σουτ του Ν. Κατέλα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τόλιος.
Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, η Αναγέννηση Κολινδρού πέτυχε το δεύτερο γκολ με τον συνήθη ύποπτο, Ματζουράκη, που εκμεταλλεύτηκε εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη (σ.σ. once again), σχεδόν από το... σπίτι του, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να πλασάρει τον Ευθυμιάδη, τη στιγμή, πάντως, που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να γίνονται πιο απειλητικοί προσπαθώντας να ισοφαρίσουν.
Highlights:
η επίμαχη φάση Αποστολίδη-Ταντή, στο 1-0, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, που προκάλεσε, εκ νέου, τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων,
οι επικοί διάλογοι βοηθού (σ.σ. της επίμαχης φάσης του πέναλτι) και προπονητή της Ακαδημίας Πλαταμώνα, «δύο μέτρα πίσω είναι..., κάτσε στον πάγκο σου, όμορφα σου μίλησα, τι στοίχημα βάζεις ότι είναι γκολ; θα με πάρεις να μου ζητήσεις συγγνώμη;),
οι περιπτώσεις φάουλ, η αμφισβήτηση των διαιτητικών αποφάσεων από τους φιλοξενούμενους, «δεν αρχίσαμε καλά...», ο πειθαρχικός έλεγχος, που έφτασε μέχρι την κόκκινη κάρτα στον γενικό αρχηγό στον πάγκο του Πλαταμώνα, «ξύπνα, τον τραβάει, δεν τον τραβάει;» και οι στιγμές έντασης ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων,
οι φίλαθλοι του Κολινδρού, που οφείλουν να στηρίξουν την αξιόλογη συνολική προσπάθεια της ομάδας, των ποδοσφαιριστών, των προπονητών και των διοικούντων, σεβόμενοι την ιστορία της,  με το επιπρόσθετο στοιχείο ότι είναι η μοναδική ομάδα που εκπροσωπεί τη Βόρεια Πιερία στο πρωτάθλημα στην κατηγορία,
η παρουσία του bomber, «40 γκολ», πρώην παίκτη... της προετοιμασίας του Βατανιακού, Γιώργου Κίτσα, στο γήπεδο, «είμαι πρώτος στη Νίκη Αγκαθιάς», (θυμηθείτε τη συνέντευξη εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=DuOoG3ZQKyo&t=3s
οι στημένες εκτελέσεις-κίνδυνος θάνατος του πολύπειρου Αποστολίδη του Κολινδρού,
οι αδερφοί Καμπερίδη του Κολινδρού, που από ένα σημείο και μετά, αγωνίστηκαν μαζί στην επίθεση των γηπεδούχων, στο δεύτερο ημίχρονο,
η new entry… ροκ στυλιστική εμφάνιση του Γούτσιου του Κολινδρού, στοιχείο διαφορετικότητας που επικροτούμε σε κάθε περίπτωση (σ.σ. μακριά μαλλιά=ροκ, δεν το γλίτωσες το στερεότυπο, Κολίτση)
το... fun club του Κομψελίδη, του Κολινδρού, που μπήκε αλλαγή κι αποθεώθηκε,
Μan of the match: η απόδοση του συνόλου των ποδοσφαιριστών της Αναγέννησης Κολινδρού, που αγωνίστηκαν, κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, με τον τίτλο να μοιράζονται οι Κοσμίδης, Γκουδάρας, Αποστολίδης (1 γκολ και 1 ασίστ), Ματζουράκης (1 γκολ) και Τόλιος (για τις λίγες αλλά σημαντικές φορές που χρειάστηκε)
Yellow card: στην πανοραμική θέα από τα δημοσιογραφικά θεωρεία του γηπέδου του Κολινδρού (σ.σ. που δεν είναι στην επιθυμητή κατάσταση, όπως και στο Αιγίνιο, γεγονός που είμαστε υποχρωμένοι να το σημειώσουμε), που προσφέρει απολαυστική κινηματογραφική οπτικοακουστική καταγραφή και πολύ θα θέλαμε να έχουμε και σε άλλα γήπεδα, εντός κι εκτός Πιερίας,
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!