1 Δεκεμβρίου 2021

Aτρόμητος Κατερίνης Β'-Ακαδημία Βατανιακός 1978 4-2 Έκτακτο δελτίο θυέλλης Ατρομήτου!Γ' Πιερίας

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Μπορεί το γκολ του Μυρτολάρι της Ακαδημίας Βατανιακού να κάνει τον... «γύρο του διαδικτύου» και να συναγωνίζεται το αντίστοιχο του Λεσάι (Πίνδος Άνω Αγιάννη) και του Μανίκα (Δίας Δίου), ως «Γκολ της χρονιάς» Νο8 στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας), με περισσότερες από 5000 προβολές ήδη, ο Ατρόμητος Κατερίνης, όμως, ήταν η ομάδα που «έσπασε» το αήττητο του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου του πρωταθλήματος της Γ΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, μετά και την 7η αγωνιστική.
Οι γηπεδούχοι, του Στέφανου Ταβουκτσή, πέτυχαν μία εμφατική νίκη, ουσίας κι εντυπώσεων, επί ενός αντιπάλου, που είχε συντριπτική κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, γεγονός που δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία και σημασία στην επικράτηση. Το σκορ άνοιξε για τον Ατρόμητο Κατερίνης ο Πατσιοδήμος (1-0), στη δεύτερη φορά που η ομάδα του Μυλαύλακου έφυγε στην κόντρα, προειδοποιώντας τους αντιπάλους της, λίγο μετά τη συμπλήρωση του μισάωρου, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Η επανάληψη άρχισε με το ίδιο σκηνικό, τους φιλοξενούμενους, του Γιώργου Ποτουρίδη, να παίζουν ψηλά και τους γηπεδούχους να δίνουν χώρο, να αμύνονται με βοήθειες και να φεύγουν στην κόντρα, γεγονός που έδωσε ρυθμό κι ένταση στην αναμέτρηση, με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, Γκούτζας, που πραγματοποίησε εξαιρετικές αποκρούσεις. Καταλυτική, πάντως, αποδείχθηκε και η συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι, σε μία ακόμη από τις φαρμακερές αντεπιθέσεις τους, διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Κατσαμάγκα, δυσκολεύοντας, ακόμη περισσότερο, το έργο των πρασίνων, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Το εύστοχο πέναλτι του Ανανιάδη των φιλοξενούμενων σήμανε την αρχή της αντεπίθεσης της Ακαδημίας Βατανιακού, για την ολική ανατροπή, που έδειξε να είναι πιο κοντά μετά και το «Γκολ της χρονιάς» Νο8 στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας) του Μυρτολάρι, που «νίκησε» τον Γκούτζα με εκτοξευτήρα σχεδόν από το... Βατάν. Ο Ατρόμητος Κατερίνης, παρά την ψυχρολουσία, έμεινε προσηλωμένος στο τακτικό πλάνο του και ο Ζαζόπουλος, που είχε περάσει ως αλλαγή, δέκα λεπτά πριν τη λήξη, «τιμώρησε» την υπεροχή των αντιπάλων και κλείδωσε τη μεγαλειώδη νίκη της ομάδας του.
Ηighlights:
οι επίμαχες φάσεις οffside (και) στο... όριο, που καταγράφονται στην κάμερα, («διαιτητή, έπνιξες πολλά offside σήμερα...»)
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται ιδιαίτερα εκδηλωτικοί και να πανηγυρίζουν στο τέλος μαζί με τους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου,
τα αντικρουόμενα συναισθήματα των νεαρών ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με πολλούς εξ αυτών να δείχνουν στοιχεία που ενδεχόμενα τους καταστήσουν ποδοσφαιριστές που θα απασχολήσουν ομάδες μεγαλύτερων κατηγοριών στο μέλλον, την ίδια στιγμή που οι αντίστοιχες ομάδες της Α’ κατηγορίας (Ατρόμητος Κατερίνης, Βατανιακός), μπορούν να επαίρονται ότι, εν ευθέτω χρόνω, θα διαθέτουν πρόσωπα που θα στελεχώσουν τις αντίστοιχες ομάδες τους,
Man of the match: το σύνολο των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου, που αγωνίστηκαν δικαιούνται τον τίτλο, σε μία εμφάνιση ομάδας, με κεφαλαίο το γράμμα Ο, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Γκούτζα, να «χτίζει» το football bio του, με το «παιχνίδι της ζωής του» και τους Πατσιοδήμο (2 γκολ) και Ξανθόπουλο να μοιράζονται τα extra credits,
Yellow card: σε όσες και όσους κάνουν επιπόλαιες και άτοπες συγκρίσεις της Ακαδημίας Βατανιακού 1978 με την αντίστοιχη ομάδα του Βατανιακού που αγωνίζεται στην Α' κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας, εκμεταλλευόμενοι το κακό ξεκίνημα των τελευταίων, λησμονώντας τον διαφορετικό βαθμό δυσκολίας και τα διαφορετικά δεδομένα σε όλα τα επίπεδα
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com