20 Δεκεμβρίου 2021

Bατανιακός-ΓΑΣ Σβορώνου 0-0 Φρένο κορυφής και αναβολή στέψης πρωταθλητή! Α' ΕΠΣ Πιερίας

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterinisport.gr)

«Tα τύμπανα βαράνε δυνατά, τα καπνογόνα παίρνουνε φωτιά...» στο «ντέρμπι της χρονιάς» του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, ανάμεσα στον Βατανιακό και τον πρωτοπόρο και αήττητο ΓΑΣ Σβορώνου (0-0), για τη 13η αγωνιστική του πρώτου γύρου. Οι γηπεδούχοι διατείνονται, πλέον, ότι δεν έχασαν, δε δέχτηκαν γκολ και έκοψαν τον πρώτο βαθμό των αντιπάλων τους, με τον δρόμο του πρωταθλήματος να είναι μακρύς. Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, ισχυρίζονται ότι παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι, χωρίς να δεχτούν τέρμα, εκτός έδρας παρακαλώ, από τον βασικό συνδιεκδικητή της πρώτης θέσης, τουλάχιστον στην αρχή της χρονιάς.
Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι, του Γιώργου Ποτουρίδη, με συμπαγή αμυντικό προσανατολισμό, προσπάθησαν να κρατήσουν τους επιθετικούς του ΓΑΣ μακριά από την εστία του Κούζα, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ο Κυρτέγος απώλεσε τη μοναδική κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, από συνδυασμένη προσπάθεια των Χατζηθεοδωρίδη και Μακράκη. Στην επανάληψη, η είσοδος του Κυπαρίσση, που δεν ξεκίνησε, όντας αγωνιστικά όχι απόλυτα έτοιμος, οδήγησε στην πιο μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων με τον Κούζα να κρατάει το μηδέν, κάτι που συνέβη και λίγο νωρίτερα σε εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου και σε κεφαλιά του Δημητρίου. Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Βατανιακός αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, μετά την αποβολή, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Δερμίση, («-Χριστός και Παναγία, ρε μ@@@», «-κι οι Απόστολοι μαζί...», «-την Παναγία δε θα την ξαναπιάσεις στο στόμα σου...», «-άει γ@@@»), σε μια επίμαχη φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους, εντός κι εκτός του γηπέδου, που συνεχίστηκαν και μετά το τέλος της αναμέτρησης.
Ηighlights:
οι νεαροί, στην πλειοψηφία τους, οπαδοί του ΓΑΣ Σβορώνου, μπορεί να μη χάρηκαν το «διπλό, διπλό στον Βατανιακό», αλλά, έκλεψαν αναμφισβήτητα τις εντυπώσεις, με τα καπνογόνα, τους πυρσούς, το τύμπανο και τα συνθήματα στη διάρκεια του παιχνιδιού,
οι ατάκες των φιλάθλων, «σε φωνάζουν και δίνεις ό,τι θέλουν, βουρ βουρ ο Ιωαννίδης»,  «τώρα μπαίνουν οι δύο οι καλοί», με αφορμή τις αλλαγές του Βατανιακού,
ο φίλαθλος που ζήτησε από τον... πυρήνα του Σβορώνου, «ένα τραγούδι για τον ΠΑΟΚ...»,
ο επιθετικός Κυπαρίσσης (ή αλλιώς Μιλού), του ΓΑΣ, που έγινε σύνθημα στα χείλη των οπαδών του Σβορώνου,
οι επίμαχες φάσεις, συμπεριλαμβανομένων της αποβολής Δερμίση του Βατανιακού, περιπτώσεων οffside, πλεονεκτήματος και πειθαρχικού ελέγχου, με τον πάγκο των γηπεδούχων να... «κιτρινίζει» από τις κάρτες...
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, στις αντίθετες πλευρές του γηπέδου, με τους ουδέτερους ανθρώπους του ποδοσφαίρου να καταλαμβάνουν σημαντικό τμήμα τους,
η γρήγορη επάνοδος του Δημητρίου, του ΓΑΣ, μετά από σοβαρό τραυματισμό,
Μan of the match: «αυτό δεν ήταν ντέρμπι Βατανιακός-Σβορώνος, ήταν Βατανιακός-Κούζας», ακούσαμε από φίλαθλο του αγώνα, φράση που συμπυκνώνει περίτρανα την απόδοση του πορτιέρο των γηπεδούχων, Αλέξανδρου Κούζα, που δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου, μαζί με τον Μακράκη από τους φιλοξενούμενους, που, μπορεί να μη σκόραρε, αλλά με τη διεισδυτικότητά του, δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα,
Yellow card: «Κολίτση, πού βρήκες κοντά 18 λεπτά βίντεο από αυτήν την παρωδία;» (σ.σ τώρα δε θέλετε να σας απαντήσω...)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com