19 Δεκεμβρίου 2021

Super League 2: Στην κορυφή με επιβλητική νίκη η Ξάνθη, 5-0 τα Τρίκαλα-Πιερικός – ΑΕΛ 0-0

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη επιβλήθηκε με 5-0 των Τρικάλων στο «Ξάνθη Arena» και επέστρεψε στην κορυφή του Α' Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League, μετά και το πέρας της 9ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά πέτυχε τρία γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Άνοιξε το σκορ με τον Βαγγέλη Πλατέλλα στο 37', με τον Μπεσάρ Ιμπραϊμι να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 42' και τον Ηλία Τσέλιο να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο επόμενο λεπτό.

Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ιμπραϊμι έκανε το 4-0, για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Βιθέντε Γκόμεζ. Ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη για την Ξάνθη που, παράλληλα, διατηρεί απαραβίαστη την εστία της στη διάρκεια αυτού του νικηφόρου σερί.