12 Φεβρουαρίου 2022

Διπλό» παραμονής για τον Ιωνικό στην Τρίπολη, 3-2 τον Αστέρα

«Διπλό» παραμονής για τον Ιωνικό στην Τρίπολη, 3-2 τον Αστέρα

Ένα υπερπολύτιμο διπλό, το οποίο τον απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, πήρε το Σάββατο ο Ιωνικός στο «Θ. Κολοκοτρώνης», επικρατώντας με ανατροπή 3-2 σκορ του Αστέρα, για την 23η αγωνιστική της Super League.

TO ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΑΠΙΓΙΑ

Στο 58ο λεπτό ο Λένις βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή, ωστόσο πριν κάνει το πλασέ (με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι) είχε δεχτεί σπρώξιμο από τον Καστάνιο. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο μόνιτορ και καταλόγισε το πέναλτι, δείχνοντας παράλληλα και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη των γηπεδούχων.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άοσμαν, ο οποίος ισοφάρισε από την άσπρη βούλα για τους Νικαιώτες, οι οποίοι έκαναν τέσσερα λεπτά αργότερα την ολική ανατροπή με ωραίο πλασέ του Λένις, μετά από αντεπίθεση.

Αναλυτικά σε λίγο...

Αστέρας Τρίπολης-Ιωνικός 2-3

Γκολ: 6' Καπίγια (Αστέρας), 63' Άοσμαν (Ιωνικός), Λένις (Ιωνικός), 90+8' Μάναλης (Ιωνικός), 90+10' Κρεσπί (Αστέρας)