7 Φεβρουαρίου 2022

Πρωταθλήτρια Αφρικής η Σενεγάλη νικώντας την Αίγυπτο στα πέναλτι

Η ομάδα των Μανέ, Κουλιμπαλί και Μεντί κατέκτησε το Κόπα Άφρικα

Την κατάκτηση του πρώτου Κόπα Άφρικα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Σενεγάλη, η οποία επικράτησε της Αιγύπτου με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Ο Μανέ ήταν αυτός που έβαλε το τελευταίο πέναλτι και έχρισε πρωταθλητές Αφρικής τους Σενεγαλέζους, οι οποίοι ήταν καλύτεροι από την έναρξη ως τη λήξη του τελικού με τους «Φαραώ» του Σαλάχ.

Η Σενεγάλη θα μπορούσε να σκοράρει από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το 7′, όταν και κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μανέ αστόχησε. Ο τελικός, επομένως, παρέμεινε στο 0-0 και αυτό δεν άλλαξε μέχρι και το… 120′, αφού ο Γκαμπάσκι απέκρουε τα πάντα και κρατούσε ζωντανή την Αίγυπτο, η οποία είχε μόνο μία καλή ευκαιρία με τον Σαλάχ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Αφού, λοιπόν, δεν μπήκε γκολ ούτε στο 90λεπτο αλλά ούτε και στο έξτρα 30λεπτο, όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Σενεγαλέζοι ήταν πιο ψύχραιμοι.