22 Μαρτίου 2022

Eθνικός Ν.Κεραμιδίου-Νέα Αρτάκη 1-0 Νίκη σωτηρίας μετά από τρία σερί καρδιακά!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (ΚateriniSport.gr)

Mετά από τρία διαδοχικά... καρδιακά, ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, βγήκε από το... «χειρουργείο», επικρατώντας της Νέας Αρτάκης με 1-0, σε μια «αναμέτρηση-μια κατηγορία», δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο.
Η ομάδα της Πιερίας, με προπονητή τον βοηθό του Απόστολου Στύλου, Δημήτρη Παυλίδη, -που παραιτήθηκε μετά την εντός έδρας ήττα από τη Δήμητρα Ευξεινούπολης-, με το μαχαίρι στα... δόντια, υπέταξε τη σκληροτράχηλη ομάδα της Εύβοιας, με ένα «γκολ-μια κατηγορία» του Τσενικλή, από ασίστ του Μαργαρίτη, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα κλειστό γενικά παιχνίδι με λίγες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι, εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, πάντως, «πνέουν μένεα» κατά της διαιτητικής τριάδας, εξαιτίας της ακύρωσης του «γκολ» του Μεγάλου στην εκπνοή του ημιχρόνου, με την υπόδειξη του βοηθού, γεγονός που αποτέλεσε αιτία κι αφορμή διαμαρτυριών, αμφισβήτησης και συνακόλουθης αποβολής του βοηθού του προπονητή των φιλοξενούμενων, Μίλτου Γκόφα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με το βλέμμα στραμμένο στην αμυντική λειτουργία και μεγαλύτερη ευκαιρία το σουτ-κεραυνό του Σεχολάρι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία ελαφρά υπεροχή, που δε μετουσιώθηκε, όμως, σε δημιουργία ευκαιριών και παραγωγής φάσεων επικίνδυνων για την εστία του Σταυρίδη, με εξαίρεση μία κεφαλιά-ψαράκι από πλεονεκτική θέση.
Στα δύο παιχνίδια που υπολείπονται, οι γηπεδούχοι, έχοντας προσπεράσει, πλέον, τη Νέα Αρτάκη στη βαθμολογία, θα αντιμετωπίσουν τη Φήκη (εκτός) και την Ελασσόνα (εντός), την ίδια στιγμή που η ομάδα της Εύβοιας έχει δύο εντός έδρας παιχνίδια με ΑΟ Υπάτου και Φήκη, με όλα τα ενδεχόμενα να είναι ανοιχτά για περισσότερες ομάδες αναφορικά με την άνοδο και την παραμονή στην κατηγορία.
Highlights:
η επίμαχη φάση του «οffside» του ακυρωθέντος γκολ της Νέας Αρτάκης και ό,τι ακολούθησε με τους ποδοσφαιριστές, τους ανθρώπους του πάγκου και τους φιλάθλους της ομάδας της Εύβοιας,
οι επικές ατάκες των φιλάθλων με επίκεντρο τον διαιτητή, «να δω πώς θα πας στα Γρεβενά...» και τον βοηθό, «από το περπάτημα φαίνεσαι τι βλ@@ είσαι...», «αποτέλεσμα έχεις διαμορφώσει, ρε μαλ@@@»,
«οι ομάδες παίζουν τη σωτηρία τους εδώ πέρα, έπρεπε να ήμουν εγώ στον αγωνιστικό χώρο μέσα θα σου έλεγα εγώ..., φώναξέ τον να μου δώσει κόκκινη κάρτα, φίλε..., άστην ομάδα να παίξει, όποια είναι καλύτερη ας κερδίσει...»
οι οδηγίες και οι προτροπές προς τον βοηθό για την επιτέλεση του έργου του, εκτός... σεμιναρίων, «πήγαινε πιο εκεί, κάνα δυο μέτρα πιο κάτω να μη βλέπεις τίποτα...»
«ω ρε, ζεμπεκιά, ούτε στο χορευτικό..., αυτό χορεύεται με μαντήλι»,
το τρίτο... ημίχρονο, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, με αναφορές σε... οικογένειες, σεβασμό, προηγούμενα παιχνίδια, VAR…, με συμμετοχή των ανθρώπων των δύο ομάδων, παρουσία της διαιτητικής τριάδας,
η επίμαχη φάση του «πέναλτι», που ζήτησαν οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Καραγκούνη,
τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι επεισοδιακές διακοπές του δευτέρου ημιχρόνου,
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην κερκίδα και περιμετρικά του γηπέδου, με πολλούς εκδρομείς από τη Νέα Αρτάκη να έχουν διανύσει πολλά χιλιόμετρα για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα,
Man of the match: το γκολ του Τσενικλή του Νέου Κεραμιδίου ενδέχεται να αποδειχθεί «χρυσό» για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, γεγονός που του δίνει αυτόματα τον τίτλο του πολυτιμότερου, με τους Καρτσαμπά και Φυτόπουλο στην αμυντική γραμμή και Σεχολάρι στην κορυφή (κυρίως για τα κρατήματα της μπάλας και τους αντιπάλους που απασχολούσε επί μακρόν) να ακολουθούν κατά... πόδας,
Yellow card: «να δω πώς θα πας στην εκκλησία να κάνεις τον σταυρό σου... εκτός κι αν είσαι... Ιεχωβάς....» (σ.σ. δεν υιοθετούμε θρησκευτικά στερεότυπα και προκαταλήψεις...)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com