17 Απριλίου 2022

Άλμα Ευρώπης για τον Άρη, 1-0 τον ΠΑΟΚ στο clasico της Θεσσαλονίκης!

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν δύο μεγάλες εντάσεις ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων, με τον Λουτσέσκου να δέχεται κίτρινη κάρτα στο 14ο λεπτό από τον διαιτητή γιατί πλησίασε τον πάγκο του Άρη και είπε κάποια πράγματα στον βοηθό του Μπούργος.

Λίγα λεπτά αργότερα ο διαιτητής έδειξε κόκκινη κάρτα στον Κριστιάνο Μπάτσι, βοηθό του Ραζβάν Λουτσέσκου, και στον Χερμάν Μπούργος, τεχνικό του Άρη επειδή είχαν κοκορομαχία με σπρωξίματα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ενώ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ.

Στο 51′ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Βαρέλα έκανε κεφαλιά-γύρισμα. Εντούτοις οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μιχάι κόντραρε στον Εμπακατά, που έκανε σωτήριο τάκλιν.

Στο 64ο λεπτό η ομάδα του Μπούργος είχε νέα μεγάλη στιγμή, όταν ο Γκάμα βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, ο οποίος όμως αναδείχθηκε νικητής στη μονομαχία τους και αποσόβησε το γκολ.

Επτά λεπτά αργότερα άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς, καθώς ο Μιχάι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για το μαρκάρισμά του στον Καμαρά, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 79ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Ολιβέιρα ως αλλαγή (στη θέση του Άκπομ), με τον έμπειρο στράικερ να επιστρέφει στη δράση μετά τις 12 Αυγούστου, όταν και υπέστη ρήξη χιαστού.

Άρης-ΠΑΟΚ 1-0

Γκολ: 17′ Ντουκουρέ (Άρης)

Κίτρινες: Κούρτιτς (ΠΑΟΚ), Μιχάι (ΠΑΟΚ), Καμαρά (Άρης), Σοάρες (ΠΑΟΚ), Ντουκουρέ (Άρης), Μαντσίνι (Άρης), Εντιαγέ (Άρης), Σίντκλεϊ (ΠΑΟΚ)

Κόκκινες: 71′ Μιχάι (ΠΑΟΚ)

Δοκάρια: 45′ Ματίγια (Άρης)

Άρης (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα – Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα – Ματίγια, Ντουκουρέ – Μαντσίνι (78′ Ματέο), Ιτούρμπε (60′ Γκάμα), Πάλμα (60′ Εντιαγέ), Καμαρά (78′ Μπεναλουάν)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Σάστρε, Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ – Σβαμπ, Κούρτιτς, Σοάρες (60′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (79′ Ολιβέιρα), Μιτρίτσα.

Διαιτητής: Λουίς Γκοντίνιο (Πορτογαλία), Βοηθοί: Ρουί Τεϊσέιρα (Πορτογαλία), Βάλτερ Ρούφο (Πορτογαλία), Τέταρτος διαιτητής: Τζήλος, VAR: Μπρούνο Εστέβες (Πορτογαλία) Παπαδάκης.