30 Απριλίου 2022

Υποβιβάστηκε η Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη

Με ανατροπή μέσα σε ένα τετράλεπτο, η Μπέρνλι πέτυχε τεράστιας σημασίας νίκη με 2-1 επί της Γουότφορντ στο «Βίκαρατζ Ρόουντ» και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Ταρκόβσκι μόλις στο 8ο λεπτό, πίεσαν όμως ως το τέλος και δικαιώθηκαν με δύο γκολ στο διάστημα 83΄-86΄, από τους Κορκ και Μπράουνχιλ. Το αποτέλεσμα αυτό σήμανε και τον μαθηματικό υποβιβασμό της ουραγού Νόριτς, που ηττήθηκε 2-0 από την Αστον Βίλα (στον πάγκο Γιαννούλης και Τζόλης), ενώ τη μεγάλη κατηγορία αποχαιρέτησε ουσιαστικά και η Γουότφορντ.

Με γκολ του Ζαχά στις καθυστερήσεις, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον και ουσιαστικά «σφράγισε» την παραμονή της, ενώ η Μπράιτον επιβλήθηκε 3-0 της Γουλβς στο «Μολινό» και «ψαλίδισε» τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Λίβερπουλ          0-1