5 Απριλίου 2022

Φωτιά» στην κορυφή της Serie A από την Μπολόνια

Ένα τεράστιο «δώρο» προσέφερε η Μπολόνια στη Νάπολι (αλλά και στην Ίντερ που ακολουθεί πιο πίσω με ματς λιγότερο), υποχρεώνοντας τη Μίλαν σε «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο «Σαν Σίρο», στο τελευταίο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής της Serie A και πλέον η «μάχη» για τον τίτλο παίρνει «φωτιά», επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε!

Οι «ροσονέρι» με το βαθμό της ισοπαλίας διατήρησαν ισχνό προβάδισμα ενός βαθμού από τη Νάπολι (67-66) η οποία πέρασε με διπλό απ' το Μπέργκαμο και μείωσε την απόστασή της από την κορυφή, ενώ στην ίδια θέση με τους «παρτενοπέι» (66 βαθμούς) μπορεί να βρεθεί και η πρωταθλήτρια Ίντερ (που θριάμβευσε εκτός έδρας επί της Γιουβέντους με 1-0 την Κυριακή), εφόσον κερδίσει το δικό της εξ αναβολής παιχνίδι.

Η Μίλαν έχασε τρομερές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της νίκης, όμως έπεσε πάνω σε έναν τρομερό Λούκας Σκορούπσκι, ο οποίος είε κατεβάσει... ρολά κάτω απ' τα γκολπόστ του, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς είδε την κεφαλιά του να φεύγει εκατοστά δίπλα απ' το δοκάρι της Μπολόνια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ιταλικής Serie A:

Σπέτσια-Βενέτσια     1-0