2 Σεπτεμβρίου 2022

EuroBasket: Το πανόραμα της πρώτης ημέρας

Το 41ο EuroBasket ξεκίνησε και μαζί του έφερε ματσάρες, από την πρώτη ημέρα κιόλας. Διαβάστε τι έγινε στους δύο πρώτους ομίλους στην πρεμιέρα του τουρνουά.

Α’ Όμιλος: Με νίκες ξεκίνησαν Ισπανία, Τουρκία και Βέλγιο

Ξεκινώντας από τον Α’ Όμιλο και το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, η Ισπανία ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε πολύ εύκολα την Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοφ με 114-87.

Με νίκη ξεκίνησε και η Τουρκία κόντρα στο Μαυροβούνιο κερδίζοντας το με 72-68. Οι γείτονες αν και είχαν νωθρό ξεκίνημα, έκαναν ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση που δέχτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τέλος, το Βέλγιο πήρε το ντέρμπι με τη Γεωργία στην παράταση με 79-76.

Β’ Όμιλος: Κερδισμένοι Σλοβένοι και Γερμανοί

Στον δεύτερο όμιλο, αυτόν της Κολωνίας, η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς, αν και βρήκε απέναντί της τον πολύ καλό Μάριο Γκριγκόνις, που από τη φετινή σεζόν θα αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο ματς με τη Λιθουανία κερδίζοντας την με 92-85 με τον σούπερ σταρ των Ντάλας Μάβερικς να είναι καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα.

Η Βοσνία ύστερα από ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-17 κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία με 95-85.

Τέλος, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της πρώτης ημέρας του EuroBasket, η Γερμανία, στη σκιά της βράβευσης του σπουδαίου Ντιρκ Νοβίτσκι πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στη Γαλλία με 76-63 ξεκινώντας δυναμικά τη διοργάνωση.