17 Οκτωβρίου 2022

Πήρε το ντέρμπι η Παρί (1-0 τη Μαρσέιγ) με Νεϊμάρ-τα αποτελέσματα και οι σκόρερ

Το 9ο εφετινό γκολ του Νεϊμάρ Τζούνιορ σε 11 αγώνες της γαλλικής Ligue 1 (έχει και 7 ασίστ) έκανε τη... διαφορά για την Παρί Σεν Ζερμέν στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ, που βρήκε νικητές τους Παριζιάνους με 1-0 στο τελευταίο ματς της 11ης αγωνιστικής.

Μετά το προ εβδομάδος... φρενάρισμα στην έδρα της Ρεμς (0-0) και το ισόπαλο 1-1 με την Μπενφίκα στο Champions League, η Παρί έδειξε χαρακτήρα στο μεγάλο ματς με τους Μασσαλούς κι έφτασε στην 9η νίκη της στο πρωτάθλημα, χάρις στο γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού (από ασίστ του Μπαπέ) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, αυξάνοντας τη διαφορά της απ' τη δεύτερη Λοριάν στους τρεις βαθμούς.

Η Μαρσέιγ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ζιζό στο 72' με απευθείας κόκκινη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1 και η βαθμολογία:

Στρασμπούρ-Λιλ                   0-3