27 Δεκεμβρίου 2022

Εκτη η Λίβερπουλ με «διπλό» στο «Βίλα Παρκ»

Νικηφόρα επανεκκίνηση έκανε η Λίβερπουλ στην Premier League, καθώς στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, στην «Boxing Day», πέρασε με 3-1 από το «Βίλα Παρκ» απέναντι στην Άστον Βίλα και πλησίασε την πρώτη πεντάδα, ούσα έκτη αυτή τη στιγμή.

Οι «Κόκκινοι» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0, αλλά στο δεύτερο μισό έκαναν -κατά διαστήματα- την εμφάνισή τους κάποιες από τις εφετινές αγωνιστικές παθογένειες στο παιχνίδι της.

Μία Λίβερπουλ που δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που παρακολουθούσαμε πριν την διακοπή της Premier League, έκανε την εμφάνισή της στο «Βίλα Παρκ», παρά τα «νεκρά» διαστήματα που είχε στο παιχνίδι της στο δεύτερο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ, που ξανάγινε η σταθερά στην επίθεση της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Αιγύπτιο να αξιοποιεί την (54η) ασίστ του Άντι Ρόμπερτσον στην αγγλική Λίγκα.

Ο Ζοέλ Ματίπ πέτυχε γκολ (20΄) που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ και στη συνέχεια ακολούθησε το... ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών του Ντάργουιν Νούνιες, ο οποίος δεν βρήκε στόχο τρεις φορές από θέση για γκολ.

Τελικά το 0-2 ήρθε από τον προωθημένο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 37ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ταυτόχρονα, ο Ολλανδός διεθνής κεντρικός αμυντικός έφτασε τα 15 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος οι «Χωριάτες» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την πτώση της Λίβερπουλ, είχαν 2-3 καλές στιγμές κι εν τέλει μείωσαν στο 59΄ με τον Όλι Γουότκινς.

Με πάνω από μισή ώρα να απομένει για τη λήξη οι «Βίλανς» πίεσαν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αντίθετα, ο Νούνιες έκανε... καρέ στις χαμένες ευκαιρίες χάνοντας από τον Ρόμπιν Όλσεν σε νέο τετ α τετ, αλλά ο Στέφαν Μπάιτσετιτς έγραψε το 1-3 στο 82΄ και όλα τελείωσαν.