Ορκίστηκε η νέα κυβέρνηση. Καλορίζικη. Σηκώνουμε τα μανίκια κι όπου βγει. Και είναι αλήθεια και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε ο Κυριάκος ξέρει να επιλέγει συνεργάτες.
***
Οσους φυσικά επιλέγει ο ίδιος γιατί κάποιοι είναι χορηγούμενοι από μεγάλα μαγαζιά και όπως και να το κάνουμε πρέπει να εκπροσωπούνται και τα αφεντικά.
***
Κάποιοι θεωρούν το ΠΑΣΟΚ μέγα χορηγό της Ν.Δ. δεν είναι όμως ακριβώς έτσι. Βέβαια κάποια αστεράκια τα υφάρπαξε ο Κυριάκος, άσχετα που έγιναν γενίτσαροι, ήταν αστεράκια και μαγκιά του.
***
Κάποιοι άλλοι είχαν πλούσιο βιογραφικό, πως λέμε δόκτωρ επισκέπτης καθηγητής... έτσι είχαμε και τους επισκέπτες καθηγητές της αμερικανικής πρεσβείας, Χρυσοχοϊδης - Φλωρίδης, που έπρεπε να αξιοποιηθούν.
***
Κάποιοι βέβαια είναι σε αναμονή αλλά έχουμε καιρό ως τις ευρωεκλογές ή ακόμη κι ως την ημέρα εκλογής προέδρου της Δημοκρατίας.
***
Και τί μένει στο ράφι του ΠΑΣΟΚ; Ενας Βενιζέλος, μια Διαμαντοπούλου κι ένας Λοβέρδος, για να μην πω και Παπανδρέου, οπότε θα παραβιάσω τα άβατα.
***
Θα μου πείτε είναι και ο Ανδρουλάκης, αυτοί δεν είναι "ράφι" είναι βιτρίνα, κακού γούστου φυσικά αλλά βιτρίνα που βολεύει τον ανταγωνισμό.
***
Κατά γενική ομολογία, ο Κυριάκος ξέρει να στείνει ομάδα, έχει πάγκο, ξέρει να κάνει αλλαγές. Ξέρει να μοιράζει παιχνίδι και να μην αφήνει παραπονεμένο κανέναν, από εφοπλιστή μέχρι μεροκαματιάρη.
***
Βέβαια άφησε στο "ράφι" πολλά γαλάζια παιδιά. Πού είναι οι Καραμανλήδες, Σαμαράδες και Μεϊμαράκηδες; Σε λίγο για να δούν τον πρωθυπουργό θα βάζουν μέσο την Ντόρα,τον Βορίδη ή τον δήμαρχο Τρικκαίων.
***
Και τώρα νέοι στόχοι. Πάμε δημοτικές εκλογές. Να γίνει και η Κομοτηνή μπλε.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου