Ήταν τρεις συνάδελφοι και φίλοι. Ο ένας ήταν Ιταλός, ο άλλος ήταν Γερμανός και ο τρίτος ήταν Πόντιος. Ο Ιταλός έφερνε κάθε μέρα για μεσημεριανό μακαρόνια, ο Γερμανός λουκάνικα και ο Πόντιος σάντουιτς. Λέει μια μέρα ο Ιταλός:
-Αν αύριο έχω πάλι μακαρόνια για μεσημεριανό, θα αυτοκτονήσω!
-Αν αύριο έχω πάλι λουκάνικα, θα αυτοκτονήσω, λέει ο Γερμανός.
-Αν αύριο έχω πάλι σάντουιτς, θα αυτοκτονήσω, λέει και ο Πόντιος.
Την άλλη μέρα ανοίγει το φαγητό του ο Ιταλός, βλέπει μακαρόνια, γράφει ένα σημείωμα και πέφτει από την ταράτσα. Βλέπει ο Γερμανός λουκάνικα, γράφει ένα σημείωμα και πέφτει από την ταράτσα. Βλέπει ο Πόντιος σάντουιτς, γράφει ένα σημείωμα και πέφτει από την ταράτσα. Την επόμενη έκλαιγαν οι τρεις χήρες πάνω από τους τάφους. Η Ιταλίδα και η Γερμανίδα χτυπιόντουσαν και λέγανε:
-Αχ, άντρα μου και δεν μου έλεγες να σου φτιάξω κάτι άλλο;
Έκλαιγε και η Πόντια και έλεγε:
-Αχ βρε Γιωρίκα μου, αφού μόνος σου τα έφτιαχνες τα σάντουιτς, δεν μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο;
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου