3 Σεπτεμβρίου 2017

Νέα ήττα για την Εθνική, 78-72 από τη Σλοβενία

Η Εθνική μας ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το χθεσινό ματς με τη Γαλλία, ωστόσο γνώρισε την ήττα στο τέλος από τη Σλοβενία με 78-72. Έτσι, μετά από τρεις αγώνες οι Σλοβένοι παραμένουν στην κορυφή του 1ου ομίλου με ισάριθμες νίκες, ενώ η Ελλάδα έχει μία νίκη και δύο ήττες.

Μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 23-13, οι διεθνείς μας με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα «ροκάνισαν» τη διαφορά μείωσαν σε 35-30 στο ημίχρονο και μπήκαν σε… θέση οδηγού στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά 8 πόντων (48-56), πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 52-58.

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Παππά, η Ελλάδα προηγήθηκε με 62-66, όμως σε εκείνο το σημείο ο εκπληκτικός Ντόντσιτς επέστρεψε στο παιχνίδι και η Σλοβενία με 8-0 σερί, πέρασε μπροστά με 70-66.

Η Ελλάδα μείωσε σε 71-70 με 2/2 βολές του Σλούκα, όμως ο Ντράγκιτς επίσης με 2/2 βολές και ένα «μεγάλο» καλάθι στα 22’’ έκανε το 75-70, κρίνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοβ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16, Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Βίτνμαρ 6 (9ρ.), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12σ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (6ασ.), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10 (3κ.), Πρίντεζης 10 (10ρ.), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (6ρ.), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.