5 Σεπτεμβρίου 2017

Μεγάλη νίκη για τη Λετονία επί της Ρωσίας

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Λετονία νίκησε με 84-69 τη Ρωσία και… περιέπλεξε ακόμα περισσότερο τα πράγματα στον 4ο όμιλο του Eurobasket.

Με τον Κριστάπς Πορζίνγκις «καθηλωμένο» με 4 φάουλ και τον Τιμόφεϊ Μοζγκόφ σε μεγάλη μέρα (15π., 4/5δίπ., 7/8βολ.), οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 44-34 στο πρώτο ημίχρονο. Και όμως, με ένα επί μέρους 18-8 οι παίκτες του Μπαγκάτσκις ισοφάρισαν στο 52-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Πορζίνγκις να παίζει παρά το ρίσκο της αποβολής και στο τέταρτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν μέσω της άμυνάς τους για να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη που τους κρατά ζωντανούς ακόμη και για την πρώτη θέση του Δ' Ομίλου.

Κορυφαίος για τους Λετονούς ήταν ο Τίμα με 22 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των Ρώσων ήταν και πάλι ο Αλεξέι Σβεντ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 21 (2/11 τρίποντα), Φριτζόν 5, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Κβοστόφ 3 (1), Μοζγκόφ 16, Βοροντσέβιτς 4, Ντ. Κουλάγκιν 2, Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπανόφ 5 (1).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 11, Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 9 (1), Ντάβις Μπέρτανς 8 (1), Τίμα 22 (1), Σμιτς 11, Γιανιτσένοκς, Στρέλνιεκς 9 (1), Πέινερς 4, Μέγερς 10.