29 Νοεμβρίου 2018

Europa League: Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Μπέτις - "Τελικός" με Μίλαν

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από τη Μπέτις στο “Benito Villamarin” της Σεβίλλης και πλέον η πρόκριση στους 32 του Europa League δυσκολεύει πάρα πολύ.
Η Μπέτις με 11 βαθμούς εξασφάλισε την πρόκριση, ενώ η Μίλαν με τη νίκη της με 5-2 επί της Ντουντελάνζ έφτασε τους 10 βαθμούς έναντι 7 του Ολυμπιακού. Την τελευταία αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται τους ροσονέρι στο Καραϊρκάκη και θέλουν τη νίκη με δύο γκολ διαφορά, καθώς στο πρώτο παιχνίδι η Μίλαν είχε επικρατήσει με 3-1.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σέρχιο Κανάλες στο 39ο λεπτό. Νωρίτερα στο 17’ ο Σα απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Σέρχιο Λεόν, ενώ ο Ολυμπιακός είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με Μπουχαλάκη και Φορτούνη. Η Μπέτις είχε δοκάρι με τον Σανάμπρια στο 59’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Σισέ πέρασε λίγο άουτ.
ΜΠΕΤΙΣ (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Μπάρτρα (74' Χάβι Γκαρθία), Κανάλες, Σέρχιο Λεόν (63' Ινούι), Σανάμπρια, Τέγιο (83' Μπαραγάν), Σίντνεϊ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζούνιορ Φίρπο, Λο Τσέλσο, Μαντί
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρ Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (81' Νάτχο), Μπουχαλάκης (58' Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72' Βρουσάι), Φορτούνης.