13 Φεβρουαρίου 2019

Κύπελλο Ελλάδος Μπάσκετ: Στον τελικό μετά από 20 χρόνια ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κύμη 72-61 στο Κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά από το 1999.
Ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-28. Στο 12' ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 14-32 και την συντήρησε πάνω από τους 10 με άνεση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Κύμη έριξε την διαφορά σε μονοψήφια τιμή (35-44), αλλά ο "δικέφαλος" ξέφυγε εκ νέου με 43-58 στο 28', έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ 46-58.
Η Κύμη έκανε την απέλπιδα προσπάθειά της στην τελευταία περίοδο, έχοντας σύμμαχο το… ρεύμα. Με 5'45'' να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, έπεσε η τάση του ρεύματος, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για 13 λεπτά. Όταν άρχισε εκ νέου, η Κύμη πλησίασε στους επτά πόντους (53-60 στο 35') και είχε μάλιστα και την κατοχή μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Λιούις.
Τα φώτα όμως έπεσαν για δεύτερη φορά. Το ματς διακόπηκε πάλι για  δέκα λεπτά και στην επαναφορά η Κύμη έκανε λάθος, ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Χάτσερ (53-62 στο 36') και ένα τρίποντο του Κόνιαρη στο 38' (56-68) ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους στην Χαλκίδα.
Δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72.
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 3, Σαγκς 18 (2), Λιούις 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη), Τουτζιαράκης 2, Ουάσινγκτον 3 (8 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 8, Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Μητσιμπόνας.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5 (1), Τζέφερσον 10, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 13 (3), Τέπιτς 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 4, Χάτσερ 13 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάρετ 3, Γκος 6 (2).