4 Μαΐου 2019

Πανελλήνιο Νεανίδων: Ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο από τον ΠΑΟΚ

Την τρίτη ήττα τους γνώρισαν οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχελάου, αυτή τη φορά από τον ΠΑΟΚ με 67-37 για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ιστιαία.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε αρχικά με 2-9 (7΄01΄΄) και στη συνέχεια με 4-17 (2΄53΄΄) στο πρώτο δεκάλεπτο. Με ένα τρίποντο ο Αρχέλαος μείωσε σε 16-26 (6 ΄07΄΄), ωστόσο ο ΠΑΟΚ διαθέτοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ 19-36.
Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +29 (27-56). Τελικά, ο δικέφαλος πήρε μια άνετη νίκη, την δεύτερη στο τουρνουά, το οποίο ολοκληρώνεται αύριο.
Η Ξανθίππη Καρατάσιου με 15 πόντους ήταν και πάλι η κορυφαία για την ομάδα της Κατερίνης, αλλά και πρώτη σκόρερ του αγώνα. Για τον ΠΑΟΚ πρώτη σκόρερ ήταν η Τζέλου με 14.
Δεκάλεπτα: 8-19, 19-36, 27-56, 37-67
Διαιτητές: Γιακείμη, Γκότσου
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 1, Κιλ 4, Κιολέογλου 3, Μάντζου 6(1), Καρανικόλα, Παπαζιώγα 2, Μάντη, Μπουμπουλέντρα 4, Καρατάσιου 15(4), Δημητριάδου, Παντζιάλα 2.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λέξα 9(1), Καλούτσικου 4, Πολυμένη 5(1), Φείδα, Στεργάκη, Κριμίλη 9(1), Θεοδώρου 11, Τζέλου 14, Μιχαηλίδου Ελ.  3, Μιχαηλίδου Κ. 12.
Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ
Δηλώσεις:
Μάντη (αθλήτρια Πιερικού Αρχέλαου): Πιστεύω καταβάλαμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Προσπαθούμε σε όλο το τουρνουά που ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για εμάς. Δεν τα παρατάμε ποτέ, ένα ματς μένει και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο. Για τις περισσότερες από εμάς είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία η παρουσία μας εδώ. Βλέπουμε ένα άλλο επίπεδο και παίρνουμε πολλά από αυτό το τουρνουά, κάτι που θα μας ωφελήσει για το μέλλον.
Τζέλου (αθλήτρια ΠΑΟΚ): Παρόλο που είχαμε ατυχίες στα δύο πρώτα ματς καταφέραμε να ανακτήσουμε τις δυνάμεις μας, να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα και να διεκδικήσουμε την τρίτη θέση. Έχουμε ακόμα έναν δύσκολο αγώνα αύριο, θα βάλουμε τα δυνατά μας και θα δώσουμε το 100% από την αρχή. Συνολικά έχουμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, παίζουμε ομαδικά και πιστεύουμε η μία στην άλλη.