15 Αυγούστου 2019

Europa League: Πρόκριση για την ΑΕΚ, με Τραμπζονσπόρ στα playoffs

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κραϊόβα στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και έτσι, σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα playoffs του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τραμπζονσπόρ.
Όπως συνέβη και στη Ρουμανία ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, αυτή τη φορά στο 26ο λεπτό με σουτ.
Δύο λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Ολιβέιρα, ενώ στο 63ο λεπτό η Κραϊόβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή κεφαλιά του Ιβάνοβ.
Στο τελευταίο ημίωρο η Κραϊόβα έχασε μεγάλες ευκαιρίες για το 1-2, όμως αυτό δεν έγινε και έτσι η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (83΄ Γαλανόπουλος), Κρίστιτσιτς (58΄ Σιμάο), Μάνταλος, Ζεράλντες, Λιβάγια (58΄ Βέρντε), Ολιβέιρα.
ΚΡΑΪΟΒΑ (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μάρτιτς, Μπάνκου, Άτσκα, Κέλιτς, Ματέιου, Τσικαλντάου, Ιβάνοφ (80΄ Κονσταντίν), Ρομάν (63΄ Φόρτες), Μπάρμπουτ, Μιχάιλα (55΄ Βαταγέλου).