21 Ιουλίου 2020

Νίκη στην πρεμιέρα για τους Εφήβους του Πιερικού Αρχελάου

Στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου της Β’ Φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που ξεκίνησε χθες στο ΔΑΚ Νεάπολης, ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 58-45, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά.

Παρά το νωθρό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχαν μόλις 8 πόντους, οι Κατερινιώτες ισορρόπησαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (22-22).

Οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκαν μόλις 9 πόντους, με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά (31-41), την οποία διατήρησαν εύκολα στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ζησόπουλος με 26 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ήταν ο Χαρίτος με 11.

Δεκάλεπτα: 14-8, 22-22, 31-41, 45-58

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Εξαρχόπουλος): Πάνος 6 (1), Χαρίτος 11 (1), Τζουβάρας 1, Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος, Λυγούρας 4, Μήτταρης 10, Χρήστου 4, Παππάς 10.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τοπούζης): Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 7 (1), Ζησόπουλος 26 (4), Μαλαματίδης, Ρέντζος 2, Ζαρκανέλας 3, Παπαπέτρου 2, Κουπάντσης 12 (3), Χατζηαγοράκης 4 (1).