21 Ιουλίου 2020

Εντυπωσιακές στην πρεμιέρα οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχελάου

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Νεάνιδες του Πιερικού Αρχελάου στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο ΔΑΚ Σταυρούπολης. Συνέτριψαν με 77-41 την Ολύμπια Λάρισας και βρέθηκαν από την αρχή στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι Κατερινιώτισσες έκαναν μια καταπληκτική δεύτερη περίοδο όπου με επί μέρους σκορ 34-10, «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κυριάρχησε και στο τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά 39 πόντων (71-32), ενώ στην τελευταία περίοδο έκανε… συντήρηση δυνάμεων, με τον προπονητή Στέλιο Χατζηιωάννου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Κιολέογλου με 22 πόντους και πέντε εύστοχα τρίποντα, ενώ από 11 πόντους είχαν Καρατάσιου και Μάντζου. Από την ομάδα της Λάρισας ξεχώρισε η Τσιούρβα με 15.

Δεκάλεπτα: 13-10, 47-20, 71-32, 77-41.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 2, Κιλ, Κιολέογλου 22 (5), Μάντζου 11 (3), Καρανικόλα 8, Δημουλιού 4, Παπαζιώγα 4, Μάντη 2, Μπουμπουλέντρα 7, Καρατάσιου 11, Ζαρκανέλα 6.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Τσιούρβα 15 (1), Τέλιου 1, Κλεισιάρη 10 (1), Πατούνη 7 (1), Μοδέα 2, Μαργαρίτη 6, Καρκάντου.