18 Οκτωβρίου 2021

ΓΑΣ Σβορώνου-Άρης Κοκκινοπλιτών 3-1 Τούρτα τριών γκολ με... κερασάκι Πέλκα!/

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Toύρτα γενεθλίων τριών γκολ (3-1) ετοίμασε ο ΓΑΣ Σβορώνου -με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την ίδρυσή του-, μόνο που το κερασάκι στην κορυφή της ανήκε στον επισκέπτη-φιλοξενούμενο Άρη Κοκκινοπλιτών, χάρη στο «Γκολ της χρονιάς» Νο2, που πέτυχε ο Ιωάννης Ευαγγελόπουλος, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Το γκολ του επονομαζόμενου "Πέλκα", του Άρη Κοκκινοπλιτών, μπορεί να μη στάθηκε αρκετό για να συντελεστεί η έκπληξη... μεγατόνων, καθώς οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ, πριν τη λήξη του ημιχρόνου (3-1), όμως θα μείνει χαραγμένο με ανεξίτηλα γράμματα στην ποδοσφαιρική ιστορία και στο memory album του νεαρού ποδοσφαιριστή.
Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι, του Γιάννη Κωνσταντινίδη, λίγα λεπτά μετά την εκτόξευση της ρουκέτας, του Ιωάννη Ευαγγελόπουλου -στην πρώτη ουσιαστική επίθεση των κιτρινόμαυρων-, απάντησαν με τρία γκολ των Κυπαρίσση, Κωτσιόπουλου και Κυρτέγου, ολοκληρώνοντας την απόλυτη ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.
Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Σβορώνου να διατηρεί τον έλεγχο, την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά με προβλέψιμη και αργή ανάπτυξη, στις περισσότερες περιπτώσεις, χωρίς ρυθμό και φαντασία, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Σκέντου, με συμπαγή αμυντική λειτουργία, προσπάθησαν να μετριάσουν την έκταση του σκορ για να αξιοποιήσουν τον ψυχολογικό παράγοντα στα επόμενα παιχνίδια, διεκδικώντας εκεί τους πρώτους τους βαθμούς.
Highlights:
το «Γκολ της χρονιάς» Νο2 του «Πέλκα», Ιωάννη Ευαγγελόπουλου, του Άρη Κοκκινοπλιτών, διαδέχεται το «Γκολ της χρονιάς Νο1 του «Τέβες», Δημήτρη Καραγκιοζίδη, του Ατρόμητου Κατερίνης, μαζί με το έτερο του συμπαίκτη του τελευταίου, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (ουπς, Ανέστη Παναγιωτίδη θέλαμε να γράψουμε...), σε μια ποδοσφαιρική φετινή πανδαισία του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, που παίρνει την... εκδίκησή του από τον χρόνο που του στέρησε η πανδημία!
οι αναγκαστικές απουσίες της ομάδας του Σβορώνου, που, σε κάθε περίπτωση, πάντως, διαθέτει πληθώρα λύσεων, για τα δεδομένα της κατηγορίας, σε όλες τις θέσεις,
η ασίστ του Μακράκη στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων και η αντίστοιχη του Βούλγαρη στο τρίτο γκολ,
η... «λεπτομέρεια» του πειθαρχικού ελέγχου στο μαρκάρισμα του Τροΐρη, του ΓΑΣ Σβορώνου, στην υποδειγματική αντεπίθεση του Άρη Κοκκινοπλιτών, με το σκορ στο 1-1 και πρωταγωνιστή τον «Πέλκα» και η προφορική διαιτητική αιτιολόγηση,
η φάση του... fair play, με τις δύο πλευρές να καταθέτουν στην... έδρα του δικαστηρίου τα επιχειρήματά τους, ενώπιον του διαιτητή,
οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Άρη Κοκκινοπλιτών, Τσιλεγκερίδη, που συνέβαλαν αποφασιστικά στη διατήρηση του χαμηλού σκορ,
Man of the match: Δημητρουλόπουλος, Βούλγαρης & Ζώβληκας, από τους γηπεδούχους, δικαιούνται τον τίτλο, σε μια συνολική εμφάνιση χαμηλών πτήσεων, για τα δεδομένα, τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες της ομάδας
Yellow card: στη 12η μεσημβρινή Κυριακάτικη ώρα διεξαγωγής αγώνων, που δίνει τη δυνατότητα σε πλήθος προπονητών, ποδοσφαιριστών, παραγόντων και ανθρώπων του ποδοσφαίρου, που αδυνατούμε να διαχειριστούμε all together… (σ.σ. λέτε τελικά να επιζητούν οι ίδιες οι ομάδες να αγωνίζονται Κυριακή στις 12; Ήρεμα ρωτάμε…)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com