17 Φεβρουαρίου 2022

Δόξα 10 Μοσχοχωρίου-Όλυμπος Αγ. Σπυρίδωνα 3-1 Τον προσγείωσε στον Όλυμπο, χωρίς Άγιο!/Β' Πιερίας

του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Τον προσγείωσε στον Όλυμπο, χωρίς Άγιο (Σπυρίδωνα) το Μοσχοχώρι (3-1), -παρότι προερχόταν από νίκη... τίτλου, απέναντι στην Ανδρομάχη-, άφησε πίσω βαθμολογικά τους συνδιεκδικητές της παραμονής και ατενίζει με αισιοδοξία και τα μπαράζ της ανόδου παρακαλώ, μετά και την 14η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
«Αφού όταν πας σπίτι, κέντημα πιάνεις...», για να πιάσουμε το κουβάρι της ιστορίας από τα δύο πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής, εν μέσω διαμαρτυριών, στην αρχή και το τέλος του ημιχρόνου υπέρ των γηπεδούχων, με τον Γ. Εφραιμίδη, πάντως, να τα εκτελεί και να πετυχαίνει ισάριθμα γκολ (2-0). (σ.σ. ναι, ναι, είναι ο ίδιος διαιτητής με... άλλα δύο «πέναλτι», -μετά το... έπος του Βατανιακού με τον Δία, που ακόμη συζητιέται-, οπότε έχουμε και λέμε... 4 «πέναλτι» σε τρία ημίχρονα, το λες και ρεκόρ...!). Ο Άγιος Σπυρίδωνας είχε την καλύτερη στιγμή του, στο πρώτο μέρος, με τον Τσουρέκα, από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα του Μοσχοχωρίου, Μπούτα, να μπλοκάρει την μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, του Γιώργου Μποστανίτη, εμφανώς ανώτεροι, πέτυχαν κι ένα τρίτο τέρμα με τον Δήμο, μετά από σουτ στο δοκάρι του Τσιγκαρόπουλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι, του Γιώργου Μπουτογιάννη, που αγωνίζεται, πλέον και ως ποδοσφαιριστής, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν, λίγο πριν τη λήξη, με τον Κατσιούλα, σημειώνοντας το τελικό 3-1. Το Μοσχοχώρι απώλεσε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, με τους ποδοσφαιριστές του να... σημαδεύουν, εκ νέου, τα δοκάρια (Γ. Εφραιμίδης & Τσιγκαρόπουλος), ενώ ο Όλυμπος δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αγωνιζόμενος και με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή με κόκκινη κάρτα του Δ. Καλαϊτζή, μετά από διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων διαιτητή και βοηθού και ολιγόλεπτη διακοπή. Είχε, πάντως, ένα δοκάρι με τον Τσιούχα και ορισμένες σποραδικές επιθετικές ενέργειες στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με κύριο εκφραστή τον Μπαμίχα, για να πετύχει ένα ακόμη γκολ, μένοντας, σε κάθε περίπτωση, μακριά από την απόδοση του προηγούμενου αγώνα.
Highlights:
οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων του Αγίου Σπυρίδωνα για τις διαιτητικές αποφάσεις, με επίκεντρο την υπόδειξη των δύο πέναλτι, που αποτυπώνονται και με stop καρέ στο video, με πλείστες αναφορές, μεταξύ άλλων, στον λαϊκό μας ήρωα, «Καραγκιόζη», «αυτός εδώ (σ.σ. ο βοηθός) έχει τη σημαία κατεβασμένη, χωρίς να έχει ιδέα τι γίνεται...», «αμφιβάλλω άμα ξέρεις τι γράφει μέσα, πώς είναι τα πέναλτι...»,
η αναγκαστική αποχώρηση, ελέω τραυματισμού, του ποδοσφαιριστή Αετού, του Όλυμπου Αγίου Σπυρίδωνα, στα πρώτα λεπτά,
τα τρία γκολ και τα δύο δοκάρια του Μοσχοχωρίου, στην πιο δημιουργική παραγωγικά εμφάνιση της ομάδάς στο πρωτάθλημα,
Μan of the match: ο Τσιγκαρόπουλος (δύο σουτ στο δοκάρι) και δεξιοτεχνικές εμπνεύσεις, ο Γκουτζιάνας και ο Γ. Εφραιμίδης (δύο γκολ-εκτελέσεις πέναλτι) δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου, με το σύνολο των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν να κυμαίνονται σε υψηλό επίπεδο,
Yellow card: στην αναμμένη φωτιά στο θέρετρο του Μοσχοχωρίου, εκτός γηπέδου, δίπλα στο ποτάμι, που ευελπιστούμε να σβήνεται από τους επισκέπτες της,
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com